یک شرکت داروسازی تولید واکسن توسعه یافته در دانشگاه آکسفورد را به طور انبوه آغاز کرده است. این شرکت قراردادی برای تولید ۳۰۰ میلیون دوز از واکسن را امضا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، به نقل از پرس اسوسیشن، پاسکال سوریوت مدیر ارشد اجرایی شرکت داروسازی «آسترازنکا» (AstraZeneca) اعلام کرد این شرکت تولید واکسن کووید ۱۹ که دانشگاه آکسفورد توسعه داده، را آغاز کرده است. به این ترتیب اگر واکسن مذکور در آزمایش های بالینی موفقیت آمیز باشد، در پاییز امسال برای عموم مهیا خواهد بود.

این درحالی است که آزمایش های واکسن توسعه یافته آکسفورد در برزیل آغاز شده است. در حال حاضر شیوع ویروس کرونا در این کشور بسیار زیاد است و محققان قصد دارند با آزمایش واکسن در این کشور تاثیرگذاری آن را بهتر بررسی کنند.

سوریوت در این باره می گوید: ما هم اکنون تولید این واکسن را آغاز کرده ایم و احتمالاً تا زمانی که نتیجه آزمایش های بالینی مشخص شود، آنها را برای مصرف آماده کرده ایم.

او در ادامه افزود: البته چنین تصمیمی ریسک هایی نیز دارد اما این موارد ریسک های مالی است. منظور از ریسک مالی آن است که اگر واکسن کارآمد نباشد ما تا پایان آگوست مطلع می شویم و تمام مواد و واکسن های تولید شده بی مصرف خواهد بود.

به گفته سوریوت این شرکت داروسازی هیچ سودی از تامین ذخیره واکسن دریافت نمی کند. او در این باره می افزاید: احساس می کنیم در برخی شرایط شرکت ها باید بدون در نظر گرفتن سودآوری به حل مشکل کمک کنند.

شرکت آسترازنکا قراردادی با سازمان «ائتلاف برای نوآوری های آمادگی اپیدمی» (Cepi) امضا کرده تا ۳۰۰ میلیون دوز از واکسن توسعه یافته در دانشگاه آکسفورد را تولید و برای دسترسی عموم مردم در سراسر جهان فراهم کند.