مجتمع فناوری نوگام با 6 هزار و 200 متر مربع مساحت در پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح شد تا با استقرار 45 شرکت دانش بنیان و استارتاپی در این مجتمع فعالیت های زیست بوم فناوری شتاب گیرد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، طرح‌های فناورانه در استان سیستان و بلوچستان  با سفر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به این استان افتتاح شد. معاون علمی و فناوری رییس جمهوری که با هدف رونق بخشیدن به فعالیت‌های زیست بوم فناوری و نوآوری به جنوب شرق کشور سفر کرده است، در نخستین بخش از سفر خود به دانشگاه علوم پزشکی زاهدان رفت و از محصولات و دستاوردهای فناورانه محققان این مرکز علمی بازدید کرد.

همچنین ستاری از فاز نخست پارک فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بازدید کرد. این پارک مکانی برای فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری در دانشگاه است که قرار است در 4 فاز به بهره برداری برسد. 10 شرکت دانش بنیان در این دانشگاه مستقر هستند که از این تعداد 3 شرکت در این پارک فعالیت خود را ادامه می‌دهند. شرکت‌های دانش بنیان، استارتاپ‌ها، شتابدهنده‌ها و بخش نگهداری حیوانات آزمایشگاهی برای توسعه تحقیقات پیش بالینی از بخش‌های این پارک است.

88 هزار متر مربع فضای کلی است که برای این پارک در نظر گرفته شده است. از این مساحت 14هزار متر مربع به فاز نخست اختصاص یافت و امروز افتتاح شد.

همچنین در این سفر مجتمع فناوری نوگام برای سرعت دادن به فعالیت‌های دانش بنیانی و استارتاپی افتتاح شد.  6 هزار و 200 متر مربع فضا به این مجمتع اختصاص یافت. 45 شرکت دانش بنیان و استارتاپی در این فضای جدید مستقر شدند تا توسعه محصولات فناورانه و ورود آنها به بازار تسهیل شود. این مجتمع از فعالیت این فعالان فناوری و نوآوری حمایت می‌کند.

مجتمع فناوری که در پارک علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان ایجاد شد. همچنین پارک انرژی در یک هزار و 500 متر مربع نیز گشایش یافت.

پس از آن ستاری به پارک علم و فناوری زاهدان به عنوان یکی دیگر از بازیگران زیست بوم فناوری و نواوری در استان رفت. در این بخش علاوه بر بازدید از نمایشگاه‌ شرکت‌های مستقر در این پارک دغدغه فعالان و فناوران را شنید تا با رفع مشکلات فعالیت‌های فناورانه با سرعت بیشتری پیگیری شود.

اما کلنگ زنی کارخانه نوآوری و مجتمع فناوری زاهدان یکی از دستاوردهای مهم این سفر است. کارخانه‌ای که مکانی برای پرورش ایده‌ و نوآوری‌های جوانان زیست بوم است. فضایی که در آن استارتا‌پ‌ها و شتابدهنده‌ها زیر یک سقف جمع می‌شوند تا شاهد رونق فعالیت‌های فناورانه باشیم.

کارگاه تولید اتانول از دیگر برنامه‌های افتتاح این سفر با حضور ستاری در دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان بود.