رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشکی جایزه مصطفی گفت: پیش بینی می شود برنده جایزه مصطفی که در پروسه تولید واکسن کرونا گام برداشته تا نیمه اکتبر تاییدیه های واکسن را اخذ کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، دکتر رسول دیناروند رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشکی جایزه مصطفی امروز در سومین نشست ترویج علم بنیاد مصطفی (ص) با موضوع آخرین دستاوردهای حوزه واکسن کرونا که به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار داشت: ساخت واکسن چندین استراتژی بیشتر ندارد و یکی از این استراتژی‌ها زیرساخت است.

وی با بیان اینکه این زیرساخت‌ها برای تولید واکسن در ایران وجود دارد، گفت: محققان ایرانی روشی با استفاده از ویروس‌های ضعیف شده برای تولید واکسن را در پیش گرفته‌اند؛ این یک روش قدیمی برای ساخت واکسن محسوب می‌شود.

بررسی تولید واکسن در کشورهای دیگر

دیناروند در خصوص واکسن روسیه برای پیشگیری از ویروس کرونا خاطرنشان کرد: این واکسن هم اکنون تأییدیه‌های اورژانسی را اخذ کرده است.

وی افزود: همچنین دو شرکت چینی هم توانسته‌اند با همین استراتژی، تأییدیه‌ها را دریافت کنند.

رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشکی جایزه مصطفی باتأکید بر اینکه برخی کشورها که تأییدیه اورژانسی دریافت کرده‌اند، اکنون در مراحل کارآزمایی‌هایی هستند، ادامه داد: در کشور چنین زیرساختی وجود ندارد که بتواند تأییدیه اورژانسی دریافت کند.

وی با تأکید بر اینکه کشورهای غربی، بودجه‌های سنگینی برای تولید و آزمایش واکسن کرونا اختصاص داده‌اند، تصریح کرد: هر یک از واکسن‌ها باید مراحل ۱، ۲ و سه را طی کنند تا بتوانیم بعد از طی این مراحل، واکسیناسیون ۷۰ درصدی یک جمعیت را داشته باشیم تا زنجیره انتقال متوقف شود.

وی با تأکید بر اینکه باید بدانیم با کدام استراتژی کدام مسیر را برای واکسینه کردن مردم در پیش می‌گیریم، بیان کرد: همچنین کشورهای دیگر نسل‌های جدیدی از تولید واکسن را در پیش گرفته‌اند که پیشرفت آنها شاید کند باشد ولی ظرفیت تولیدشان را بالا می‌رود؛ نسل‌های جدید واکسن ظرفیت تولید بالایی خواهند داشت که امیدواریم در سال ۲۰۲۱ به مرحله واکسینه سازی مردم برسند.

دیناروند در خصوص واکسن روسی گفت: این نوع واکسن از ویروس کرونا استفاده می‌کند اما یک مشکلی که دارد این است که مرحله سوم یعنی مرحله اثرگذاری را طی نکرده است.

وی با بیان اینکه در واقع روسیه دو واکسن دارد که هیچکدام فاز سه را طی نکرده‌اند، اظهار داشت: از طرف دیگر واکسن چینی هم فاز سه را طی نکرده و اکنون در شرایط فوریتی برای جمعیت خاصی استفاده می‌شود.

رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشکی جایزه مصطفی افزود: وقتی یک واکسن فاز سه را طی نکرده باشد یعنی عوارض جانبی آن واکسن مورد بررسی قرار نگرفته که نباید از این موضوع غافل شد.

دیناروند ادامه داد: تولید واکسن‌هایی به روش‌های ژنتیکی جدید براساس mRNA توسط شرکت روسی در پیش گرفته شده که این شرکت ظرفیت تولید دارویی ندارد اما با شرکت دیگری که ظرفیت تولید دارد ائتلاف کرده و با همکاری یکدیگر تحقیقات و تولید واکسن کرونا را در پیش گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه اگور شاهین به عنوان برگزیده جایزه مصطفی در سال ۲۰۱۹ از محققان برجسته‌ای است که خوشبختانه اکنون وارد پروسه تحقیقات تولید واکسن کرونا شده است و با چندین شرکت بنا دارد این واکسن را به نتیجه برساند.

وی خاطرنشان کرد: اگور شاهین کسی بود که بعد از اخذ جایزه مصطفی توانست به قهرمان توسعه واکسن در دنیا تبدیل شود و این یک ارزش است. نتیجه کار اگورشاهین که تولید واکسن با همکاری چند شرکت است اکنون مرحله سه را طی می‌کند که ارزش این کار بالا است.

دیناروند با تأکید بر اینکه تاکنون تست‌های این واکسن مثبت بوده است، گفت: شاید این واکسن یکی از اولین واکسن‌هایی باشد که با قیمت مناسب به بازار عرضه شود.

وی گفت: پیش بینی می‌کنیم و امیدوار هستیم که این واکسن در نیمه اکتبر تمام شود و نتایج آن در انتهای اکتبر تأییدیه بگیرد.

رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشکی جایزه مصطفی گفت: تا پایان سال فرصت زیادی نداریم اما امیدواریم که این واکسن در دسترس قرار بگیرد.

وی در خصوص واکسینه شدن افراد با این واکسن اظهار داشت: پیش بینی می‌کنیم ۵۰ الی ۶۰ درصد بتوانند با این واکسن، واکسینه شوند تا زنجیره انتقال کرونا کند شود.

دیناروند گفت: اکنون به صورت میانگین روزی ۱۶۰ نفر با ابتلا به بیماری کرونا جان خود را از دست می‌دهند. این تعداد کم نیست اما چرا مرگ و میر این افراد تبدیل به یک عدد شده است و ما کماکان کرونا را جدی نمی‌گیریم.

رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشکی جایزه مصطفی در خصوص جهش‌های ویروس کرونا، اظهار داشت: جهش در کرونا در ماهیت ویروس تغییرات اساسی ایجاد نکرده اما در مقابل ویروس آنفلوآنزا جهش‌های جدی داشته است.

وی افزود: احتمال اینکه کرونا، چهره عوض کند و حتی تبدیل به یک شبه آنفلوآنزا شود کم است و شاید این اتفاق نیفتد.

دیناروند گفت: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که می‌تواند دو میلیارد دوز واکسن را از سال ۲۰۲۱ به کشورهای ضعیف با قیمت مناسبی بفرستد.