محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر توانستند با استفاده از طرحی هوشمندانه و روشی ارزان بنزین و محصولات حوزه پتروشیمی را با گاز طبیعی به تولید برسانند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر اسحاق مرادیان دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیر کبیر و مجری طرح «مطالعه بر روی انتخاب پذیری الفین‌های سبک در فرآیند MTO با استفاده از نانوکاتالیست های کامپوزیتی ساپو تهیه شده توسط امواج ماورا صوت» گفت: تولید محصولات پتروشیمی و بنزین به وسیله نفت انجام می‌پذیرد و منابع نفتی بسیار گران قیمت رو به کاهش هستند.

وی افزود: از طرفی منابع گازی کشورمان بسیار فراوان و ارزان قیمت هستند از این رو تولید این محصولات به کمک گاز طبیعی به سبب جلوگیری از خام فروشی و تبدیل گاز طبیعی به محصولات با ارزش افزوده بالاتر بسیار با اهمیت است.

مرادیان با بیان اینکه این طرح در مرحله آزمایشگاهی منجر به تولید محصولات پتروشیمی شده است، خاطر نشان کرد: معمولاً یک کاتالیست برای تولید محصولات پتروشیمی در فرایند و تجهیزات به کار می‌رود که این کاتالیست برای اولین بار در دنیا با کمک مواد معدنی طبیعی و از معادن معدنی داخلی طراحی و ساخته شده است.

وی با بیان اینکه استفاده از نفت در ساخت کاتالیست بسیار هزینه بر است، افزود: در این پروژه از گاز طبیعی بهره بردیم و این گاز را به روش MTO به الفین‌های سبک تبدیل کردیم.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیر کبیر ادامه داد: همچنین در این پروژه برای کاهش زمان واکنش ساخت و کاهش هزینه‌های مرسوم پالایشگاهی و استفاده از خواص نانویی مواد از امواج التراسونیک در مرحله طراحی و ساخت کاتالیستی استفاده کردیم.

وی با بیان اینکه این پروژه قابلیت اجرا در پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌های تولید بنزین را دارد، بیان کرد: این پروژه در دنیا فقط در چین به بهره برداری رسیده است و ایران با این تغییرات بوجود آمده می‌تواند در بخشی از کار به عنوان پیشرو و کشور اول دنیا باشد.

مرادیان با اشاره به مزایای این پروژه گفت: ارزان قیمت بودن فرآیند، جلوگیری از خام فروشی، استفاده از گاز طبیعی و معادن معدنی کشور و تبدیل آن‌ها به محصولات با ارزش افزوده بالاتر، وجود ذخایر عظیم گازی و معادن زئولیتی فراوان و ارزان قیمت، افزایش صادرات و ارزی آوری، پیشرو در تکنولوژی‌های جدید دنیا و … از مزیت‌های این پروژه به شماره می‌رود. خروجی‌های این طرح به صورت ثبت اختراع و ۳ مقاله ISI با تاییدیه بنیاد نخبگان و ستاد فن آوری نانو بوده است که منجر به قرارداد با پتروشیمی شده است.

وی افزود: در حال حاضر توانستیم قراردادی با مرکز پژوهش‌های پتروشیمی منعقد کنیم.

استاد راهنما و اساتید مشاور این پروژه دکتر روئین حلاج، دکتر سیما عسکری، از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر پریسا مقیم پور بیژنی از اعضای هیئت علمی پژوهشگاه پتروشیمی بوده اند.