محققان شرکت تولیدکننده دستگاه تشخیص التهابات ریوی در ۳۰ ثانیه در صدد تولید انبوه هستند و استفاده آن برای عموم مردم وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری دکتر هانی شعشعانی مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولید کننده «دستگاه تشخیص التهابات ریوی(RDSS) در ۳۰ ثانیه» گفت: دستگاهی که در این شرکت دانش بنیان به تولید اولیه رسیده می‌تواند در ۳۰ ثانیه التهابات ریوی را تشخیص دهد.

وی افزود: با توجه به شرایط کنونی حاکم بر کشور و جهان، که بیش از ۹۹ درصد التهابات ریوی مربوط به کووید -۱۹ است از این رو می‌توان به جرات ادعا کرد که این التهابات ارتباط تنگاتنگی با بیماری کووید ۱۹ دارد.

شعشعانی افزود: ما تمام تلاش خود را برای تولید انبوه دستگاه به کار گرفته‌ایم و در این راستا تقریباً تمامی قطعات مورد نیاز برای ساخت را سفارش داده‌ایم.

وی ادامه داد: تاکنون تقریباً ۴۰ دستگاه کامل آماده و مونتاژ شده است و به برخی شرکت‌ها، آزمایشگاه‌های خصوصی و خیریه و.... نیز فروخته‌ایم.

شعشعانی با تاکید بر اینکه با توجه به نیاز روز افزون به انجام تست کرونا و آغاز راه بودن برای تولید این دستگاه هنوز برای تولید انبوه ابتدای راه هستیم، گفت: این دستگاه تاییدیه موقت سه ماهه اداره کل تجهیزات پزشکی را اخذ کرده که توانسته‌ایم بر اساس آن محصول را به برخی از آزمایشگاه‌ها به فروش برسانیم.

وی ادامه داد: اکنون در حال اقدام و جمع آوری مدارک برای اخذ پروانه دائم هستیم، ولی متاسفانه پروسه جواب دهی به ما در اداره کل تجهیزات پزشکی به کندی صورت می‌پذیرد. همچنین با توجه به اینکه مجوز موقت از اداره کل تجهیزات پزشکی را اخذ کرده این اما متاسفانه برخی کارشکنی‌ها در استفاده همین محدود دستگاه وجود دارد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: برای دریافت سایر استانداردها، اخذ استاندارد اتحادیه اروپا (CE ) نیز اقدامات خود را شروع کرده‌ایم ولی تقریباً می‌توان پیش بینی کرد که برای این منظور تقریباً یک سال زمان خواهد برد.

وی در خصوص یکی از موانع تولید انبوه این دستگاه گفت: یکی دیگر از موانع تولید بیشتر، تامین قطعات الکترونیکی است که در بازار کم شده است، به خصوص افزایش نرخ ارز که به شدت بهای تمام شده این محصول رو بالا برده است.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در پاسخ به اینکه آیا این دستگاه می‌تواند در اختیار عموم مردم قرار بگیرد گفت: هر فرد، ارگان، اداره یا … می‌تواند برای خرید دستگاه اقدام کند و درخواست خرید دهد، ما طی پروسه طراحی شده با توجه به حجم درخواست اقدام به تولید و تامین دستگاه برای آنها می‌کنیم.

به گفته وی، برای اینکه بتوانیم دستگاه را برای عموم مردم قابل استفاده کنیم، نیاز به حجم تولید انبوه به شدت بالایی مخصوصاً در تولید قطعه مصرفی (سرپروب) وجود دارد که نیاز به ایجاد زیرساخت قابل توجهی خواهد داشت که زمانبر خواهد بود.

وی افزود: هم اکنون این دستگاه در چند آزمایشگاه مستقر شده است و در حال تست از عموم مردم است.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که وجود دارد و جدید بودن روش تشخیص که مشابه خارجی ندارد، ما اقدام به برگزاری جلسات علمی و آموزشی سنگین برای انتقال مطالب روز علمی به استفاده کنندگان از دستگاه جهت تفسیر نتایج آن کرده‌ایم که تاکنون نتایج در خور توجهی داشته است.