یک کپسول سایوز که حامل سه فضانورد است صبح امروز به فضا پرتاب شد و برای نخستین بار در مدت زمان سه ساعت به ایستگاه فضایی بین المللی رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری به نقل از سی ان ان، صبح امروز کیت روبینز فضانورد ناسا همراه سرگی ریاژیکوف و سرگی دوسورچکوف فضانوردان روس همراه یک کپسول سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کردند.

این سفر که ماموریت «اکسپدیشن ۶۴» نام داشت، در نوع خود رکوردی به حساب می‌آید و پس از ۳ ساعت و ۲ بار مدار زدن دور زمین، فضانوردان را به مقصدشان رساند.

کپسول سایوز مذکور از مقر فضایی بایکونور در قزاقستان به فضا پرتاب شد. ایستگاه فضایی بین المللی نیز با انتشار پستی اعلام کرد کپسول به ماژول Rassvet ایستگاه فضایی بین المللی متصل شده است.

این دومین باری است که روبینز به فضا سفر می‌کند اما نخستین سفر ریاژیکوف و کودسورچکوف به فضا به حساب می‌آید. این فضانوردان قرار است ۶ ماه در آزمایشگاه فضایی اقامت کنند.

همچنین در این سفر یک عروسک بافتنی به نام «یوری» فضانوردان را همراه کرد. همسر کودسورچکوف این عروسک را بافته که به عنوان نشانگر گرانش صفر عمل کرد. به عبارت دیگر با شناور شدن عروسک در کپسول، فضانوردان متوجه می‌شوند وارد فضا شده‌اند.

به گفته ناسا هریک از فضانوردان می‌توانند نشانگر گرانش صفر خود را در سفر فضایی همراه ببرند.