دبیر ستاد توسعه زیست فناوری از تدوین ۳۰ استاندارد دارویی تا پایان سال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری به نقل از معاونت علمی و فناوری، ایران یکی از کشورهای پیشرو در حوزه تولید دارو و تامین این نیاز حیاتی در منطقه است. البته جایگاه ایران در دنیا هم قابل توجه است. اما صرف تولید دارو مهم نیست بلکه برای جهانی شدن این صنعت باید تلاش کنیم داروهای تولیدی خود را منطبق با استانداردهای ملی و بین‌المللی عرضه کنیم.

تدوین ۳۰ استاندارد جدید در حوزه تولیدات دارویی یکی از همین اقدامات است که با تلاش ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دیگر نهادهای مرتبط با این حوزه در حال انجام است و تا پایان سال محقق می‌شود.

در حال حاضر نام ایران با تولید ۲۲ داروی زیستی در میان ۵ کشور نخست تولیدکننده این محصولات در آسیا ثبت و ضبط شده، افتخاری که با تلاش زیست‌بوم فناوری و نوآوری به ثمر نشسته است. این اقدامات با ایجاد شتاب‌دهنده‌ها سرعت گرفته و ایران را به عنوان کشوری صاحب فناوری به دنیا معرفی کرده است.

به گفته مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از اولویت‌های ستاد در طی این سال‌ها رونق دادن به تولید داروهای زیستی است. داروهایی با فناوری پیچیده که ایران را به رقیبی برای دیگر کشورها بدل کرده است.

وی بیان کرد: سرآمدان علمی کشور در حوزه تولید داروهای زیستی تلاشی مضاعف دارند و تا پایان سال ۳۰ استاندارد دارویی جدید تدوین می‌شود تا به داروسازان ابلاغ شود.