آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران نمونه یک مرکز است که توانمندی محققان و جوانان این مرز و بوم را به رخ می کشد. تجهیزات و دستگاه های این مرکز همگی ساخت شرکت های دانش بنیان است که قدم در مسیر آبادانی و ساختن ایران گذاشته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛  آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران سه سال پیش با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افتتاح شد. این مرکز با راه اندازی ده بخش آزمایشگاهی در حال فعالیت است و با تکیه بر توان داخلی و استفاده از تجهیزات ایران ساخت با انجام 333 پروژه برای 81 دانشگاه و پژوهشکده و اخذ 4015 تصویر و 2459 ساعت خدمات تصویربرداری توانسته گام تاثیرگذاری در راستای پیشرفت علمی در زمینه مطالعات پیش بالینی بردارد.این مجموعه با اتصال به شبکه آزمایشگاهی کل کشور شرایطی را مهیا کرده است تا محققان بتوانند با کمترین هزینه از خدمات این آزمایشگاه استفاده کنند که نتیجه آن مشارکت 70 درصدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با 234 پروژه و مشارکت 30 درصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تعدد 99 پروژه است.همچنین در راستای رسالت خود در ترویج و آموزش، آزمایشگاه پیش بالینی با هدف معرفی و آشنایی هر چه بیشتر محققان با مطلالعات پیش بالینی، تجهیزات و توان آزمایشگاهی این مرکز، تاکنون 24 هزار و 669 نفرساعت کارگاه آموزشی برگزار کرده است.

علیرغم شیوع همه گیری ویروس کووید 19 در پایان سال 98، مدت زمان فعالیت آزمایشگاه و ارائه خدمات رشدی 3.5 برابری نسبت به سال 97 داشته است و این رشد تا پایان آذر 99 با رقم 1.5 درصد همچنان ادامه دارد. بر اساس آمار ارائه شده بیشترین ساعت فعالیت مربوط به آزمایشگاه MicroCT با 1182 ساعت خدمت و 735 تصویر ثبت شده می باشد.

آزمایشگاه آنالیز تصویر با 510 ساعت خدمات پژوهشی و آنالیز 3860 تصویر ثبت شده در رتبه دوم این مرکز قرار گرفته است. طبق گزارشات ثبت شده از لحاظ تعداد تصویر اخذ شده بعد از آزمایشگاه آنالیز تصویر، آزمایشگاه  Optic با 2121 تصویر در رتبه دوم قرار دارد.

از میان سایر آزمایشگاه های مجموعه پیش بالینی، آزمایشگاه MicroPET با میزان فعالیت 322 ساعت و 713 تصویر اخذ شده در رتبه سوم و آزمایشگاه   Micro SPECTبا 82 ساعت فعالیت پژوهشی و 291 تصویر گرفته شده در رتبه چهارم به ارائه خدمات میپردازد. این آمار نشان‌دهنده فعالیت پویای این آزمایشگاه علیرغم ناشناس بودن این علم در ایران است که شرکت های دانش بنیان با محصولات ساخت ایران این  مهم را به هدف رسانده اند.

این آزمایشگاه نمونه یک مرکز است که توانمندی محققان و جوانان این مرز و بوم را به رخ می کشد. تجهیزات و دستگاه های این مرکز همگی ساخت شرکت های دانش بنیان است که قدم در مسیر آبادانی و ساختن ایران گذاشته اند