محققان ادعا می‌کنند تا پایان قرن میلادی متوسط دمای شهرهای سراسر جهان احتمالاً تا ۴.۵ درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛  به نقل از دیلی میل، گروهی از محققان دانشگاه ایلینوی ۲۶ مدل آب و هوایی پیچیده را در محیط‌های شهری بررسی کردند تا به درک بهتری از تغییرات آب و هوایی دست یابند. آنها هشدار می‌دهند اگر انتشار گازهای گلخانه‌ای همچنان بالا باشد، عواقب وحشتناکی در انتظار ساکنان زمین خواهد بود مانند خشکسالی‌های گسترده و سیلاب‌های مهیب.

لی ژائو رهبر این تحقیق می‌گوید: شهرها گرم‌تر از مناطق حومه‌ای هستند زیرا سازه‌های سیمانی و آسفالت روی زمین گرمای بیشتری در خود نگه می‌دارند. در نظر گرفتن این متغیرها و عوامل تغییرات و آب هوایی برای پیش بینی شرایط آینده حیاتی است.

طبق توافقنامه آب و هوایی پاریس دمای زمین با در نظر گرفتن موارد بالا ۲ درجه سانتیگراد نسبت به عصر قبل از انقلاب صنعتی رشد می‌کند.

اما به گفته ژائو این پیش بینی مربوط به تمام مناطق کره زمین است. اما در ۸۰ سال آینده افرادی که در شهرها زندگی می‌کنند احتمالاً با دو برابر افزایش چنین دمایی روبرو می‌شوند.

این در این باره می‌گوید: طبق سناریوی تغییرات آب و هوایی دمای مناطق شهرنشین جهان احتمالاً بیش از ۴ درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد.