پس از آنکه مشخص شد ۱۳ سالمند نروژی به دلیل عوارض جانبی ناشی از واکسن فایزر فوت کرده اند، وزیر بهداشت استرالیا به سرعت خواستار اطلاعات از شرکت تولید کننده و مقامات نروژی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری به نقل از ای بی سی، پس از فوت ۲۳ نفر در نروژ در پی تزریق واکسن کووید ۱۹ شرکت فایزر و انتشار هشدار توسط دولت این کشور، اکنون مقامات استرالیا در جستجوی اطلاعات بیشتری درباره این واکسن هستند.

طبق اخبار منتشر شده تاکنون ۲۳ مورد مرگ افراد سالمند در نروژ پس از دریافت واکسن فایزر ثبت شده است. کالبد شکافی نشان داد ۱۳ مورد آن به عوارض جانبی ناشی از تزریق واکسن مربوط است. این در حالی است که آژانس دارویی نروژ هفته گذشته اعلام کرد در کل ۲۹ مورد عارضه جانبی پس از تزریق واکسن مذکور ثبت شده که ۱۳ مورد فوتی نیز جزو آنها می‌باشد.

تمام موارد فوتی مربوط به افراد بالای ۸۰ سال و در خانه‌های سالمندان روی داده است. اکنون پزشکان این کشور اسکاندیناویایی باید دریافت کنندگان واکسن فایزر را به دقت بررسی کنند.

این در حالی است که دولت استرالیا تاکنون ۱۰ میلیون دوز از واکسن فایزر سفارش داده است. در همین راستا گرگ هانک وزیر بهداشت فدرال این کشور اعلام کرد به سرعت مشغول جستجو برای اطلاعات بیشتری در این باره است.

او گفت: امروز با مقامات بهداشتی استرالیا تماس گرفتم و از آنها درباره شرکت و همچنین سازمان قانونگذار پزشکی نروژ اطلاعات بیشتری خواستم. ماریسا پاین وزیر امورخارجه به دپارتمان امورخارجه و تجارت دستور داده تا در این خصوص به طور مستقیم از دولت نروژ مشاوره دریافت کنند.

این درحالی است که تاکنون حدود ۳۳ هزار نفر در نروژ در مقابل کووید ۱۹ واکسینه شده‌اند. سازمان قانونگذار پزشکی این کشور تب و حالت تهوع را به عنوان مواردی ذکر کرده که به مرگ برخی بیماران سالمند با وضعیت سلامتی شکننده منجر شده است.