محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید سنسور تشخیص آلایندگی‌های زیر ۲.۵ میکرون شدند که شهرداری به دلیل کمبود بودجه از این طرح حمایت نکرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، سعید دهقانی مدیر یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: با توجه به اینکه مشکل اصلی شهر تهران آلودگی هواست و ایستگاه‌هایی برای اندازه‌گیری غلظت آلایندگی‌ها در سطح شهر وجود دارد در صدد برآمدیم که سنسورهایی را طراحی کنیم که به صرفه تر از دستگاه‌های موجود واقع در ایستگاههای اندازه‌گیری غلظت آلاینده‌های کنونی باشد.

وی با بیان اینکه دستگاهی که طراحی کردیم ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون را اندازه‌گیری می‌کند، گفت: در حال حاضر نزدیک به ۴۰ دستگاه در ایستگاههای سنجش آلودگی و اندازه‌گیری غلظت آلاینده‌های آلودگی شهر تهران وجود دارد که توسط شهرداری و سازمان محیط زیست راه اندازی شده‌اند.

وی با بیان اینکه این دستگاه‌ها هزینه بر هستند و تمام آلایندگی‌ها را نشان می‌دهند، گفت: اما با طراحی این سنسور آلاینده‌های کمتر از ۲.۵ میکرون اندازه‌گیری می‌شوند و ما با بر اساس اطلاعاتی که این سنسور ارائه می‌دهد می‌توانیم با داده کاوی پیش بینی کنیم که در ۲۴ ساعت آینده چه مناطقی آلوده‌تر هستند یا وزش باد چه مناطقی را از آلودگی کمتر می‌کند که این کار را ایستگاههای کنونی انجام نمی‌دهد.

دهقانی افزود: این سنسور قابل نصب در بیمارستان، پارک، مناطق صنعتی، مدارس و… است و می‌توان با تحلیل ساده وضعیت آلاینده‌ها را در روز بعد پیش بینی کرد.

مدیرعامل شرکت گفت: این سنسور آزمایش‌های خود را پس داده به طوری که در ۵۰ نقطه تهران نصب شد.

وی با بیان اینکه از این سنسورها می‌توان در مناطق به دور از اینترنت هم استفاده کرد، گفت: در واقع استفاده از این سنسور نیاز به هیچ گونه زیرساختی ندارد زیرا بدون اینترنت هم قابل استفاده است و می‌توان مبتنی بر اینترنت اشیا داده‌های سنسور را دریافت کرد و به تحلیل داده پرداخت.

به گفته دهقانی، همچنین این سنسور بدون نیاز به مکان فیزیکی در دکلی قابل نصب خواهد بود و امکان استفاده از پنل خورشیدی نیز دارد.

مدیر شرکت با تاکید بر اینکه در هر جای دنیا این اقدام انجام می‌شود، خاطر نشان کرد: اما این طرح بعد از یک سال با شهرداری تهران مورد پیگیری مسئولان قرار نگرفت و کماکان از روش قدیمی و هزینه بر استفاده می‌شود. در واقع بعد از یک سال قرارداد با شهرداری، از سوی این سازمان اعلام شد که بودجه‌ای برای اجرای طرح ندارند.