شرکتی دانش‌بنیان بیش از 6 قلم ماده اولیه دارویی را تولید کرد تا با این کار، بازار داخلی این محصولات داغ شود و واردات کاهش یابد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، شرکت مهبان شیمی سال به عنوان یک شرکت تولیدکننده مواد موثره دارویی تاسیس شد. این مجموعه فعالیت خود را با تولید 9 قلم مواد اولیه دارویی توسعه داد و امروز به عنوان یکی از تولیدکنندگان معتبر ماده موثره در صنایع دارویی شناخته شده است.

گروه دارویی مهبان به عنوان یک شرکت دارویی شناخته شده با بیش از سه دهه تجربه در حوزه وسیعی از صنعت داروسازی شامل تولید محصولات نهایی، مواد موثره دارویی، واردات محصولات دارویی تک نسخه ای و فوریتی، مکمل های غذایی و آرایشی و بهداشتی، صادرات، توزیع و پخش محصولات نهایی دارویی فعالیت می کند.

محمدرضا ریاحی روحی مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان، گفت: متخصصانمان با بهره‌گیری از توان خود توانسته‌اند دانش لازم برای تولید ۶ محصول دارویی «متفورمین هیدروکراید، سلکوکسیب، پرگابالین، ویتامین B1، اس سیتالوپرام و دیلیتازم هیدروکلراید» را کسب کنند.

وی افزود: اصلی‌ترین محصول شرکتمان، متفورمین هیدروکلراید نام دارد که مهمترین داروی ضد دیابت جهان به شمار می رود. متخصصان این شرکت با بهینه کردن زمان تولید و بهینه سازی مقادیر حلال های مصرفی باعث ‌افزایش کیفیت این محصول شده اند و با تولید انبوه این محصول و داروی ساخته شده متفورمین می توان از خروج ۷۰ میلیون دلاری ارز جلوگیری کرد.

این فعال دانش‌بنیان در ادامه بیان کرد: شرکت مهبان شیمی تاکید زیادی بر روی کیفیت محصولات خود دارد. محصولات ما با بالاترین استانداردهای تولید و به صورت دقیق و جامع تحت آزمایش کنترل کیفیت مطابق با فارماکوپه های BP و USP تولید می‌شوند.

ریاحی همچنین گفت: گلی بن کلاماید یکی از محصولات تولیدی شرکت است که برای دیابت نوع ۲ کاربرد دارد. این دارو با تحریک سلول های بتای لوزالمعده بدن را وادار می کند تا انسولین بیشتری تولید کند. فاموتیدین نیز محصول بعدی ما است. از این دارو برای درمان سوزش معده (سر دل) و دیگر علائمی که باعث ایجاد مقدار زیادی اسید در معده (سوءهاضمه اسیدی) می‌شوند استفاده می‌شود.