500 نفر از محققان ایرانی فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های برتر دنیا بازگشتند تا توان و تخصص خود را به دانشگاه‌های کشور منتقل کنند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری فرصتی مطلوب و قابل توجه برای ارتقای توان علمی دانشگاه‌های برتر کشور با تزریق تخصص و تجربه بیش از 500 نفر از محققان برجسته ایرانی خارج از کشور به این مراکز به وجود آمده است. دستاوردی که نتیجه اجرایی شدن برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور )connect.isti.ir(است.

این برنامه از سال 94 آغاز شده است و تاکنون توانسته بیش از 500 نفر از محققان برجسته ایرانی مقیم دیگر کشورها را به عنوان هیات علمی دانشگاه های برتر کشور جذب کند.

این برنامه با هدف رفع چالش‌های اساسی عنوان شده توسط نخبگان ایرانی علاقه‌مند به همکاری با کشور از جمله «عدم وجود یک مکانیزم مشخص برای ایجاد ارتباط با موسسات و مراکز منتخب علمی و فناوری»، «عدم آشنایی با وضعیت علمی و فناوری کشور در حوزه تخصصی»، «فرآیند زمان‌بر تایید مدارک و جذب در دانشگاه‌ها» و «مشکلات معیشتی و مساله سربازی» طراحی و اجرا شده است.

بر اساس آمارهای موجود، تاکنون بیش از 500 نفر از محققان بازگشته به کشور در قالب برنامه مذکور جذب هیات علمی دانشگاه‌های تراز اول داخلی شده‌اند که این امر در بالا رفتن سطح کیفی فعالیت های پژوهشی، آموزشی و بین‌المللی دانشگاه‌ها تاثیر قابل توجهی داشته است.

در سال 99 هم به دلیل شیوع بیماری کرونا و با وجود پیش‌بینی‌ها مبنی بر کمرنگ شدن سطح همکاری‌ها و بازگشت نخبگان به کشور در 5 ماه نخست سال، بیش از 300 نفر از فارغ‌التحصیلان 200 دانشگاه برتر دنیا از طریق برنامه مذکور همکاری خود را با مراکز علمی و فناوری داخلی آغاز کردند که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته تقریبا 2 برابر شده است.