طرح کلان ملی طراحی و ساخت نمونه پروازی بالگرد نیمه‌سنگین، منطبق با استانداردهای جهانی اجرایی شد و متخصصان در حال بومی‌سازی قطعات آن هستند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با همکاری شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگردهای ایران(پنها)، طراحی و ساخت نمونه اولیه بالگرد نیمه سنگین با کمک توان و تخصص شرکت‌های دانش‌بنیان آغاز شد و با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان قطعات اولیه آن در حال تولید است. قطعاتی با رعایت استاندارد جهانی(TC) تولید می‌شوند و به بازار غیرنظامی وارد خواهند شد.

این بالگرد در کلاس وزنی نیمه سنگین است و فضایی برای 2 خدمه، 13 سرنشین، 4 بلید و 2 موتور در آن تولید شده است. پروژه طراحی و ساخت یک نمونه پروازی از بالگرد متداول، منطبق با استانداردهای بین‌المللی هواپیمایی کشوری نیز با همکاری شرکت پنها آغاز شده است.

طراحی و تولید بالگرد متوسط و نیمه سنگین از جمله اهداف کلانی است که در ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفنه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دنبال می شود. در واقع یکی از اصول مطرح شده در سند جامع توسعه هوافضای کشور استفاده حداکثری از توان داخلی و فعال‌سازی ظرفیت‌ها است.

 طرح کلان ملی فناوری طراحی و ساخت یک نمونه پروازی از بالگرد متداول نیز با همین هدف و در راستای استفاده از توان تخصصی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق این حوزه در حال اجرا است.