تهیه‌کننده «تهران ۱۴» خبر داد که شبکه پنج سیما روزهای پنجشنبه، مجموعه مستندی را با محوریت تاریخ تهران و ایران، با روایتی داستان‌گونه به نمایش می‌گذارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، سمیه عظیمی ستوده تهیه‌کننده مجموعه مستند «تهران ۱۴» با اشاره به اینکه اولین قسمت از این مستند پنجشنبه ۱۳ خرداد با موضوع «خانه موزه تیمورتاش»، روی آنتن رفته است،گفت: ما تلاش کرده‌ایم در هر قسمت از این مجموعه مستند، تاریخ و رویدادهای تاثیرگذار یک بنای مهم تهران را روایت کنیم.

وی با بیان اینکه به عنوان نمونه در قسمت «خانه موزه تیمورتاش»، از تولد تا قتل عبدالحسین خان تیمورتاش، روایت شده است، اضافه کرد: تیمورتاش از رجال مهم عصر قاجار و پهلوی بود و فعالیت‌های مهمی در زمان خودش انجام داده است، که از آن جمله می‌توان به دستور پوشیدن لباسی متحدالشکل برای ایرانیان، یا آوردن کلاه پهلوی به ایران، اشاره کرد.

تهیه کننده مستند «تهران ۱۴» گفت: تا به حال مستندهای بسیاری درباره تاریخ ایران یا تهران ساخته شده اما هدف ما در ساخت این مستند، آشنایی مخاطبان با رویدادهای مهم و تاثیرگذاری است که در یک بنای خاص، رخ داده است. درواقع ما یک مثلث مشخص برای روایت تاریخی در نظر گرفته‌ایم؛ مثلث «بنا، افراد، رویداد» و مشخصه‌های هر سه ضلع را در بیان تاریخ مدنظر قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه تهیه چنین مستندی، در شرایطی که بیماری کرونا در کشور شایع شده، بسیار سخت و طاقت‌فرسا بود افزود: بسته بودن اماکن تاریخی و عدم دسترسی به بناهایی که مدنظر ما بود، باعث شد روند تولید، با دشواری‌های بسیاری همراه باشد. با این همه، و باوجود عدم دسترسی به عکس‌ها یا فیلم‌هایی که بتواند ما را به تاریخ صدساله تهران یا حتی قبل‌تر از آن نزدیک کند، نویسندگان تلاش کردند کمبود تصاویر را با روایتی شیرین و دلچسب جبران کنند تا تمام اعضای خانواده، بتوانند از تماشای مستند لذت ببرند.

این تهیه‌کننده در توضیح بیشتر از مستند «تهران ۱۴» عنوان کرد: این اثر مستندی صرفاً سیاسی یا صرفاً اجتماعی نیست. این مجموعه، تلفیقی است از مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، که با بیانی داستانی روایت شده‌اند؛ روایتی که تلاش می‌کند مخاطب را به نحوی با تاریخ آشنا کند که او بتواند مسائل را مثل یک پازل کنار هم بچیند و به تحلیلی درست از مسائل روز، دست پیدا کند.

عظیمی ستوده که علاوه بر تهیه کنندگی، سرپرست پژوهشگران و نویسندگان این مستند را نیز عهده دار است، ادامه داد: نویسنده قسمت اول مستند یعنی «خانه موزۀ تیمورتاش» سمیه جمالی، نویسنده و شاعر کشورمان است که تلاش کرد با شخصیت بخشیدن به ایراندخت دختر عبدالحسین خان تیمورتاش، داستان را از نگاه وی روایت کند.

تهیه کننده «تهران ۱۴» در پایان بیان کرد: هر قسمت از این مجموعه در مدت ۲۵ دقیقه روی آنتن شبکه پنج می‌رود و اجرای هر قسمت را فریبا باقری به عهده داشته است.

فصل اول مستند «تهران ۱۴»، در ۲۰ قسمت آماده شده و هر پنجشنبه ساعت ۲۰، روی آنتن شبکه پنج سیما خواهد رفت.