با همکاری کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیش از 70 دفتر همکار در دانشگا‌ه‌های گوناگون کشور راه‌اندازی شد تا ثبت اختراع را ترویج کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛ دفاتر همکار در دانشگاه‌های کشور چند وظیفه دارند. نخست آن که اقدام به برگزاری کارگاه های تخصصی با حضور اساتید برجسته برای اساتید و دانشجویان می‌کنند تا آگاهی از مفاهیمی همچون پتنت و مالکیت فکری بالاتر رود. البته این دفاتر محققان را با فعالیت‌های کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز آشنا می‌کنند.

البته این فعالیت دستاورد دیگری نیز دارد و میزان ثبت اختراع را افزایش می دهد. کانون از طریق فعالیت های ترویجی خود در سراسر کشور این هدف را مد نظر قرار داده است تا اختراع های ایرانی در دفاتر معتبر خارجی ثبت شوند. اقدامی که به توسعه محصولات دانش‌بنیان و فناورانه منجر می شود.

در حال حاضر بیش از 70 دفتر همکار در دانشگاه ها و مراکز علمی مختلفی چون دانشگاه تهران، دانشگاه تبریز، دانشگاه صنعتی سهند، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه ارومیه، دانشگاه شیراز، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه بوعلی سینا، پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، پارک علم و فناوری استان خراسان رضوی، پارک علم و فناوری یزد و پارک علم و فناوری گیلان فعال هستند.

پس در این دفاتر ضمن حمایت از دستاوردهای فکری در قالب ثبت اختراع، محققان را با اهمیت و ضرورت پتنت آشنا می کند تا جایگاه کشور در کسب شاخص های نوآوری و مالکیت فکری ارتقا یابد و از سوی دیگر زمینه برای تشکیل دفاتر انتقال فناوری برای درآمد زایی دانشگاه ها و ورود آنها به دانشگاه های نسل سوم فراهم شود.