ترویج علم و فناوری اقدامی مهم و تاثیر گذار برای نفوذ دانش میان عموم مردم است. از این رو صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با 3 برنامه در این حوزه فعالیت می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، دانش و فناوری به زبان ساده باید میان مردم برود تا عموم مردم با اقداماتی که فناوران و فعالان زیست بوم نوآوری در کشور انجام می دهند آشنا شوند. در همین راستا نیز صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اقداماتی از گسترش و ترویج علم میان عموم مردم حمایت کرده است.

در گام نخست صندوق جشنواره ای با عنوان «پاناسه» را برگزار کرد. دور نخست این جشنواره سال گذشته با حمایت و مشارکت ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان برگزار شد و 150 برگزیده آن از نگاه مردمی جوایز خود را دریافت کردند. همچنین 30 برگزیده نیز وارد مرحله تلویزیونی شدند و به زودی برنامه آنها روی آنتن صدا و سیما می رود.

اما «پانا سه» چه رویدادی است. در این مسابقه دانشجویان یا فارغ التحصیلان پایان نامه خود را در مدت سه دقیقه به زبانی ساده بیان می کنند. هدف از آن ترویج علم در سطح جامعه و آگاهی سازی عمومی مردم از دستاوردهای علمی دانشگاهی است. پس علاقمندان برای شرکت در این رویداد باید یک ویدئوی سه دقیقه ای ارسال کنند.

همچنین ثبت نام برای حضور در دور دوم این رویداد نیز آغاز شده است و علاقمندان برای شرکت در آن از اول مهرماه سال جاری تا پایان آبان ماه مهلت دارند. داوری در این دوره با مدل علمی جمع سپاری آنلاین انجام می شود. البته در دومین دوره برگزاری این رویداد یک دوره توانمندسازی برگزار می شود تا کمکی باشد برای بالا بردن اعتماد به نفس و در نهایت داشتن ارائه ای بهتر.

اقدام دیگر صندوق برای ترویج بیشتر علم میان مردم راه اندازی کارگروهی با عنوان ترویج علم و فناوری بود. این کارگروه نیمه دوم سال 99 فعالیت خود را آغاز کرد. در این مدت نیز 2 فراخوان منتشر شد تا طرح های علمی و اجرایی برای ترویج علم در سراسر کشور را حمایت کند. سال گذشته از 5طرح حمایت شد و 11طرح نیز در سال جاری برای حمایت تصویب شده است. این طرح ها در حوزه هایی مانند مسابقه، جشنواره و برگزاری همایش های علمی است.

البته برنامه های صندوق برای ترویج علم محدود به این حوزه ها نشد و برنامه دیگری با عنوان «پلاسما» با حمایت ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان نیز جز اقدامات ترویجی صندوق است. 29 مهرماه سال جاری یک همایش با حضور 300 معلم خلاق از سراسر کشور برگزار می شود. معلمانی که اقداماتی ترویجی در استان های خود در حوزه علم و فناوری انجام داده اند. در نهایت نیز 10 نفر از برگزیدگان الگو و مدل ترویجی خود را ارائه می دهند. قرار است این کار اقدامی برای ایجاد شبکه ای از معلمان کشوری باشد تا در آینده مسابقاتی بین آنها برگزار شود.