پرویز کرمی؛ دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به برنامه‌های معاونت علمی برای ایجاد پلتفرم خانه‌های خلاق و نوآوری، گفت: در این پلتفرم ها نقش منتورینگ، شبکه‌سازی، ارائه تسهیلات در قالب صندوق‌های جسورانه، توسعه محصول و بازار، استانداردسازی و برنامه صادرات تعریف شده و این معاونت در حوزه  کودک و نوجوان هم حمایت از ۳ خانه خلاق و نوآوری تخصصی تولید محتوا مناسب کودک و نوجوان، یادگیری و آموزش و اسباب بازی و گیم را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، پرویز کرمی؛ دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در سومین نشست فعالان فضای مجازی حوزه کودک و نوجوان گفت: امروزه کودکان به علت آسیب پذیر بودن و نداشتن توانایی لازم در برخورد و تشخیص انواع محتوا، نیازمند توجه ارکان و لایه‌های مختلف از جمله جامعه، والدین و حکمرانی هستند، همچنین با توجه به اینکه در کشور ما حدودا 20 درصد از افراد جامعه را کودکان تشکیل می دهند، موضوع صیانت از کودکان در فضای مجازی حائز اهمیت بوده و می بایست مورد توجه قرار گیرد.

کرمی ادامه داد: خوشبختانه با تصویب سند راهبردی صیانت از کودکان و نوجوانان و توجه این سند به موضوعات آموزشی، تربیتی، فنی و حقوقی، در حوزه حمایت از تولید محتوا، سرویس‌های ایمن و ابزارهای مورد نیاز برای مراقبت، اقدامات خوبی صورت گرفته است. بدون شک اجرای این سند باعث می‌شود با دستورسازی، تقسیم کار مناسبی میان دستگاه‌ها در امور صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی صورت بگیرد، وظایف هر دستگاه در این حوزه مشخص شود، موازی کاری صورت نگیرد و دستگاه‌ها با هم‌افزایی به مقابله با آسیب‌های این فضا بپردازند.

مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان در ادامه، تولید محتوای غنی و فاخر را از اقدامات مهم در تحقق مصون‌سازی دانست و گفت: یکی از اقدامات مهم در امر مصون سازی، تولید محتوای غنی و فاخر است، محتوایی که شکوفایی خلاقیت کودکان را در پی داشته باشد، مورد پسند این قشر باشد و کودک با امید و انگیزه آن را دنبال کند.

مشاور معاون علمی فناوری رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه نهادسازی می تواند به تولید چنین محتواهایی کمک کند، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از منظر مسئولیت اجتماعی و ملی در آماده سازی و پرورش کودکان اقداماتی صورت داده و در کنار آن به این حوزه به عنوان بازاری برای اشتغالزایی شرکت‌های دانش بنیان و خلاق نیز نگاه می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه با حمایت شرکت‌های خلاق و پلتفرم‌ها در این حوزه ضمن اشتغالزایی می‌توانیم به تحقق حکمرانی خوب در فضای مجازی نیز کمک کنیم، گفت: همان‌گونه که پیشتر عنوان شد، در سند راهبردی صیانت از کودکان در فضای مجازی میان نهادهای حاکمیتی نوعی تقسیم کار ملی صورت گرفته و ما در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تکالیفی را برعهده داریم.

کرمی با اشاره به برنامه‌های معاونت علمی برای ایجاد پلتفرم خانه‌های خلاق و نوآوری گفت: در این پلتفرم نقش منتورینگ و شبکه سازی و ایجاد تسهیلات در قالب صندوق‌های جسورانه تعریف شده است و ما در حوزه تولید محتوا و آموزش مناسب کودک، یادگیری و اسباب بازی و گیم، حمایت از ۳ خانه خلاق را در دستور کار قرار می‌دهیم.

وی تاکید کرد: در این راستا با نظارت و رگولاتوری مرکز ملی فضای مجازی، بخشی از کمک‌ها و حمایت‌های مربوط به ایجاد خانه خلاق را به خانه‌های خلاق حوزه آموزش و محتوای کودکان و نوجوانان فضای مجازی اختصاص خواهیم داد.

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه متقاضیان باید برای اطلاع از جزئیات بیشتر به سایت زیست بوم خانه خلاق و نوآوری مراجعه کنند، تاکید کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به هیچ عنوان دنبال ایجاد ساختاردولتی نیست و ذیل قانون تأسیس شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های خلاق، برای حمایت و ارائه تسهیلات به بخش خصوصی و ایجاد ساختارهای نو توسط بخش خصوصی اقدام می‌کند.

«برگزاری رویدادها و جشنواره‌ها در موضوعات پویانمایی، بازی‌های رایانه ای، سرگرمی، آموزش و یادگیری الکترونیک»، «حمایت از ایجاد پلتفرم‌های آموزشی و سرگرمی به منظور تولید محتوای فاخر آموزش»، «همسو کردن رویدادها و جشنواره های حوزه کودک و نوجوان»، «همراهی نظام آموزش و پرورش در بهره برداری از محتواهای تولید شده» و «ایجاد مراکز ملی تولید محتوا در حوزه کودک و نوجوان با استفاده از هوش مصنوعی و نوآوری‌های اجتماعی» از دیگر پیشنهاداتی بود که توسط پرویز کرمی در این نشست ارائه شد.

شایان ذکر است، سومین نشست فعالان فضای مجازی حوزه کودک و نوجوان با حضور سید ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی، حسینی متولی برگزاری نشست و روسای جمعی از شرکت های خلاق حوزه کودک و نوجوان با موضوع «توسعه و ترویج فضای مجازی مناسب کودک و نوجوان»، به صورت آنلاین و حضوری به همت مرکز ملی فضای مجازی برگزار شد