350 محصول در حوزه آب تولید شد. محصولاتی چون نمک‌زدایی، تصفیه و بازچرخانی، حذف فلزات سنگین و سایر آلاینده‌ها، انواع پمپ، مخازن تحت‌فشار و روبات‌های بازرسی خطوط لوله از جمله این محصولات هستند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، نادرقلی ابراهیمی دبیر کارگروه توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه زیست‌بوم دانش‌بنیان حوزه آب با مشارکت بیش از 300 شرکت دانش‌بنیان و خلاق توسعه یافته است، بیان کرد: بیش از 350 محصول نیز در راستای حل چالش‌های این حوزه تولید شد.

وی افزود: قرار داشتن ایران در کمربند خشک و نیمه‌خشک جهان، موجب شده است که آب، همواره یکی از مهم‌ترین و چالشی‌ترین موضوعات کشور ما است. مدیریت منابع آب و چالش‌های پیش روی آن، نیز یکی از دغدغه‌های اصلی فعالان آب در حوزه‌های شهری، صنعتی، کشاورزی و همین‌طور محیط زیستی است.

به گفته ابراهیمی، کارگروه توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری همواره تلاش کرده است با تقویت زیست‌بوم فناوری کشور در حوزه آب و تکیه‌بر ظرفیت‌های داخلی، راه‌حلی بومی و دانش‌بنیان برای چالش‌های مختلف پیدا کند.

دبیر کارگروه توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه آب محصولات مختلفی چون نمک‌زدایی، تصفیه و بازچرخانی، حذف فلزات سنگین و سایر آلاینده‌ها، انواع پمپ، مخازن تحت‌فشار و ربات‌های بازرسی خطوط لوله تولید کرده‌اند. همچنین هوشمند سازی و سامانه‌های نرم‌افزاری مدیریت منابع و مصارف حوزه آب، بخش دیگری از محصولات دانش‌بنیان هستند.

وی همچنین گفت: با رسوخ هرچه بیشتر این سامانه‌ها، چه در بخش کشاورزی و چه سایر مصارف همچون صنعت و شرب، می‌توان به کاهش هدر رفت و مدیریت بهینه منابع محدود آب امیدوار شد. شرکت‌های دانش‌بنیان طی سالیان اخیر، نه‌تنها از خروج بسیاری از نخبگان کشور جلوگیری کرده‌اند، بلکه باعث برگشت تعداد زیادی از نخبگان ایرانی از کشورهای دیگر نیز شده‌اند. به‌گونه‌ای که امروزه، زیست‌بوم دانش‌بنیان، ویترین بسیار ارزشمندی از دانشمندان جوانی است که توان خود را در راستای اعتلای میهن عزیزمان به کار بسته‌اند.