یک نماینده مجلس گفت: تخصیص بسته‌های حمایتی در خصوص مسئله خدمت سربازی و بیمه به شرکت‌های خلاق، می‌تواند دامنه خدمات آن‌ها را گسترده‌تر کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، علی بابائی کارنامی نماینده مردم از حوزه انتخابیه ساری در مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: تلاش مجلس و نمایندگان این است که بیشترین حمایت ممکن برای توسعه کمی و کیفی فعالیت‌های خلاق، دانش‌بنیان و فناور را در بسر قانون گذاری تخصیص دهد. کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص اقدامات ارزشمندی انجام داده است. بدون شک مجلس از هر طرحی در راستای حمایت بیشتر از شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان حمایت می‌کند.

 

نائب رئیس اول کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: البته باید پذیرفت که کشور ما در این زمینه هنوز در اول راه قرار دارد و علی رغم تمام کارهای ارزشمندی که انجام گرفته است، هنوز کار برای انجام دادن زیاد هست و باید اقدامات بسیاری انجام دهیم تا اکوسیستم نوآوری در کشور به درختی بسیار تنومند و ریشه دار تبدیل شود. لازمه اینکار همکاری همه دستگاه‌ها و نهادهای کشور است.

 

سبد حمایتی کامل

رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی، ضمن تاکید بر نقش ارزنده شرکت‌های خلاق در زیست‌بوم نوآوری کشور، گفت: این شرکت‌ها به حمایت بیش‌تری نیاز دارند و باید همه شرکت‌های نوآور و خلاق زیر چتر و پوشش یک سبد حمایتی کامل قرار گیرند. باید مسئله بازار فروش محصولات خلاق و نوآور را سامان بخشی کرد. همچنین مسئله دیگر این است که نباید فقط به حمایت های مالی و تسهیلاتی بسنده کرد. معتقدم دولت باید صفر تا صد بحث بیمه فعالان فناور و خلاق را متقبل شود و سهم بیمه کارگری و کارفرمایی شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان را بپردازد.

 

عضو فراکسیون سهام عدالت در ادامه افزود: مسئله دیگر خدمات سربازی است، فعالان صنایع نرم و خلاق می‌توانند در شرکت‌های نوآور خود خدمات بسیاری به ایران اسلامی عرضه کنند و اگر مسئله خدمت سربازی آنها در قالب قانون حل شود، می‌توانند دامنه این خدمات را گسترده تر کنند. مدیران دستگاه‌های اجرایی نیز باید به لحاظ تقنینی خیالشان راحت باشد و باید بتوانند حتی با ترک تشریفات خرید محصولات خلاق و دانش‌بنیان را جایگزین کالاهای وارداتی کنند.

 

برنامه‌ریزی منطقه‌ای

بابائی، ضمن با اهمیت شمردن نقش شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان در اقتصادهای محلی، گفت: استان مازندران و ساری هم از پتانسیل بسیار بالای برای میزبانی از شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان برخوردار هستند.

وی با بیان این‌که باید برنامه‌ریزی برای حمایت از این شرکت‌ها به صورت منطقه‌ای صورت گیرد: بر اساس پتانسیل و نیازهای هر منطقه باشد، نمی‌توان یک نسخه واحد را برای همه مناطق کشور تجویز کرد.

این عضو قوه مقننه ادامه داد: در حال حاضر ساری و مازندران در زمینه گیاهان دارویی، خدمات، برخی رشته‌های صنعتی، حمل و نقل، صادرات، کشتی‌رانی و چندین حوزه دیگر از پتانسیل‌های بسیار خوبی برخوردار است و امیدوار هستیم خدمات دهی به فعالان خلاق، نوآور و دانش‌بنیان در این منطقه از کشور نیز روز به روز گسترده‌تر شود.