یکی از نیازهای مهم صنایع هر کشوری، ترکیبات پتروشیمی است و یک شرکت دانش بنیان داخلی موفق شده این ترکیبات فلزی را از ضایعات صنایع ایران را تامین نماید.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، فاطمه سامانی پور مدیرعامل شرکت موادپژوهان گوهرفام گفت: ما برای نخستین بار در ایران موفق شدیم تا ترکیبات نیکل و ترکیبات کبالت را تولید کرده و کشور را از ورود نمونه های مشابه خارجی این محصولات بی نیاز کنیم. این ترکیبات نیکل ایران‌ساخت شامل نیترات نیکل، سولفات نیکل، اکسید نیکل و هیدروکسید نیکل هستند.

 

تولید نیکل و کبالت از ضایعات

کاری که این شرکت دانش بنیان انجام داده استحصال ترکیبات شیمایی ارزشمند با روشب فناورانه است. در حالی که واردات و خرید این ترکیبات بسیار هزینه‌بر است، فعالان فناور داخلی، این ترکیبات را با خلوص خیلی بالا و قابل رقابت با نمونه های اروپائی، از مواد ضایعاتی به دست می‌آورند.

این فرآیند به گونه ای است که طی پروسه ای علمی، از ضایعات صنایع مختلف به ترکیبات شیمیایی با خلوص خیلی بالا می رسند. ترکیبات شیمیایی با کارکرد بالا در صنایعی هم­چون رنگ، رنگدانه، کاتالیست، خودروسازی و صنایع آب کاری، کاربرد حیاتی دارد.

 

بی نیازی از تولیدات غربی

ایران در حالی از بابت این محصول به خودکفایی رسیده است که تا پیش از این، ترکیبات نیکل و کبالت مورد نیاز صنایع داخلی، از کشورهایی چون کانادا، بلژیک، فرانسه، نروژ و آلمان تامین می شد.با خودکفایی کشور در تولید این محصول، سالانه ده ها میلیون دلار صرفه جویی ارزی صورت گرفته است.

سامانی پور با بیان آن که از تولید این محصول، زمینه های اشتغال مستقیم تا 20 نفر فراهم شده، گفت : نقش معاونت علمی و فناوری ریاست­جمهوری در این خودکفایی، علاوه بر مشاوره، رقم زدن حضور شرکت ما در نمایشگاه های داخلی بود که امیدواریم این شکل حمایت ها هم­چنان ادامه داشته باشد.