با تسهیل دسترسی‌ها به خدمات و تجهیزات، صنعت آزمایشگاهی کشور و انجام پژوهش‌های علمی و فناورانه روند رو به رشدی یافت. اتفاقی که در پی ایجاد شبکه‌ای از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود در کشور میسر شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، پیش از شکل‌گیری این شبکه، دسترسی به سرویس‌ها و خدمات آزمایشگاهی با مشکلات زیادی همراه بود و با وجود سرمایه‌گذاری‌های زیاد در خرید تجهیزات پیشرفته و ایجاد آزمایشگاه‌های مختلف، به دلیل ناکارآمدی سیستم خدمات دهی این آزمایشگاه‌ها، محققان با مشکل دسترسی به این خدمات مواجه بودند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای پاسخ به این معضل، شبکه‌ای از توانمندی‌های آزمایشگاهی در حوزه فناوری‌های پیشرفته و راهبردی ایجاد کرد تا هم‌افزایی‌ها در این حوزه بیشتر شود و خدمات آزمایشگاهی ارتقا یابد. شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این حوزه، در تلاش است تا با به اشتراک‌گذاری تجهیزات و خدمات آزمایشگاهی، دسترسی به آنها را تسهیل کند.

 

عضویت 78 مجموعه آزمایشگاهی جدید

بر اساس آخرین آمارهای موجود طی 3 ماه گذشته 78 آزمایشگاه با ارائه یک هزار و 727 دستگاه و برگزاری 8 هزار و 73 آزمون به عضویت در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درآمدند.

همچنین طی این مدت 3 هزار و 690 عضو جدید به باشگاه مشتریان این شبکه پیوستند و 106 میلیارد ریال نیز اعتبارات مالی توسط شبکه به ثبت رسید. به علاوه در این مدت حمایتی 6 میلیارد ریالی از 52 آزمایشگاه عضو شبکه به عمل آمده است.