یکی از حمایت‌های ارائه شده در معاونت علمی و فناوری توسعه بازار تجهیزات آزمایشگاهی داخلی است. تولیدات حوزه نانو نیز از این خدمات بهره‌مند هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، پروژه ساخت تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی نانو که با حمایت ستاد نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرایی شده است گامی موثر در مدیریت و توسعه فناوری و کسب‌وکار در کشور محسوب می شود.

این کار نقشی مهم و راهبردی در رونق اقتصادی، ثروت‌آفرینی، حفظ دارایی‌های فکری و تخصصی و پیشگیری از خروج ارز دارد. این طرح که از سال 85 در ستاد آغاز شد روند ساخت و تولید تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی نانو را به یک باره با جهشی در خور مواجه کرد و در حال حاضر بخش قابل توجهی از حجم فروش تجهیزات حوزه نانو متعلق به دستگاه‌های آزمایشگاهی است و مشتریان اصلی این تجهیزات، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی هستند.

آمارها گواهی می دهند که طی یک سال اخیر فروش این تجهیزات 48 درصد رشد داشته است. عددی قابل توجه که نشان‌دهنده توانمندی و ظرفیت داخلی موجود برای طراحی و ساخت این دستگاه‌های گران قیمتی است که پیش از این از بازار خارجی تامین می شد. اما با آغاز فرآیند حمایت از تولید محصولات، طراحی و عرضه داخلی آنها رشد کرد و تولیدکنندگان ایرانی به سمت بازار هدایت شدند.

بر اساس گزارش های منتشر شده، میزان فروش این محصولات و تجهیزات سال 92، 179میلیارد ریال بود که این عدد سال 98 به 701 میلیارد ریال رسید و امروز رقمی بیش از 800 میلیارد ریال را ثبت کرده است.