یک فرآورده آنتی‌بیوتیکی ایران ساخت با تامین نیاز بازار، ضمن جلوگیری از خروج ارز از اولویت واردات خارج شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل فناوری و نوآوری؛ سپیده کریمی افشار مدیرعامل شرکت رستاژن دارو با بیان این‌که مهم‌ترین فراورده این شرکت آنتی‌بیوتیک تیکومیکس یا تیکوپلانین، در درمان عفونت‌های مقاوم به درمان بیمارستانی کاربرد دارد، گفت: مکانیسم عمل تیکوپلانین مهار سنتز دیواره سلولی باکتری است.

تیکوپلانین، مانع از ساخت دیواره سلولی و در نتیجه سبب مرگ سلول باکتری می‌شود. این فراورده خوشبختانه به علت تامین بازار مناسب توسط شرکت رستاژن از اولویت واردات خارج شده و ارزبری آن به واردات ماده اولیه (بسیار کمتر از محصول فرموله شده نهایی) محدود شده است. همچنین دو شرکت دارویی دیگر جهت تامین بخشی از بازار، اقدام به تولید فراورده نیمه آماده آن می‌کنند.

 

کاهش قیمت فرآورده آنتی‌بیوتیک

با توجه به توقف تخصیص ارز ترجیحی به ماده اولیه این فرآورده، قیمت تمام شده آن در صورت واردات بدون ارز ترجیحی در ازای هر ویال نیمی از قیمت نمونه خارجی است. میزان مصرف این فراورده که دارای نمونه مشابه خارجی است، بالغ بر 500هزار ویال و شرکت رستاژن در تامین حدود70 درصد از آن سهم دارد.

 

افزایش اشتغال

اکنون شرکت دانش‌بنیان رستاژن دارو نزدیک به 35  نیروی انسانی دارد و با راه‌اندازی خط تولید شرکت برای داروهای ضدسرطان  که دو قلم از آن‌ها تاییدیه دانش‌بنیان دارد بالغ بر 150 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌شود. این شرکت در حال بررسی فرایند ثبت در کشورهای همسایه از جمله عراق، سوریه، افغانستان، تاجیکستان است.

این فعال فناور با اشاره به اهمیت ثبات سیاست گذاری‌های سازمان غذا و دارو به ویژه در موضوع تخصیص ارز گفت: قیمت‌گذاری متناسب و پذیرش فناوری های استاندارد و به روز به هنگام ثبت فراورده‌های فناورانه و صدور مجوزها، مهم ترین موارد در خصوص رونق تولید، صادرات و توسعه فناوری محصولات ایران‌ساخت است.