دارو و درمان با توسعه فناوری‌های ایران‌ساخت در مسیر توسعه یافتگی قرار گرفت. با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، تولید محصولات و تجهیزات کاربردی در این حوزه افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل فناوری و نوآوری؛ بر همین اساس با حمایت‌ از شرکت‌های دانش‌بنیان، 402 دارو و فرآورده‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان به بازار داخلی تزریق و نیازهای این حوزه تامین شد. محصولاتی راهبردی و حیاتی که جان و سلامتی مردم به تولید و تامین آنها بسته است.

این محصولات که در نظام بهداشت و درمان کشور کاربرد دارند، تجهیزاتی گران‌قیمت هستند و واردات آنها بسیار هزینه‌زا است و بلافاصله با اعمال تحریم‌ها، جزء اقلام تحریمی وارد لیست سیاه می شوند و این موضوع جان مردم را تهدید می کند.

محصولاتی چون «چشمه‌های رادیواکتیو»، «کشت و بافت گیاهان دارویی»، «کشت و فرآوری گیاهان دارویی»، «گوشت ضد سرطان»، «محصولات کاربردی در درمان بیماری‌ها و بازسازی بافت‌های آسیب دیده»، «تولید پیوندهای حاوی سلول‌های اتولوگ با استفاده از سلولهای بنیادی»، «تولید واکسن، دارو و کیت‌های تشخیصی»، «محصولات نو ترکیب و بیوسیمیلار»، «طراحى و ساخت پوست مصنوعى»، «تولید آنتی بیوتیک‌های خوراکی»، «تهیه انواع واکسن‌های انسانی و دامی»، «کیت‌های تشخیص آزمایشگاهی مخصوص انسان و دام» و غیره بخش کوچکی از محصولات تولیدی شده در این حوزه است.

محصولاتی که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با اتکا به توانمندی‌های تخصصی و دانشی موجود در کشور تولید شده‌اند و  ظرفیت بالایی در تامین نیازهای داخلی دارند و بسیاری از آنها به دلیل کیفیت بالا راهی بازارهای جهانی نیز می شوند.