شبکه بین‌المللی آزمایشگاهی ایجاد شد تا شبکه‌ای از مجموعه‌های توانمند برای تسهیل دسترسی پژوهشگران و صنایع به خدمات آزمایشگاهی در دامنه جهانی شکل گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل فناوری و نوآوری؛ تاکنون 7 کشور و 21 آزمایشگاه در این طرح همکاری کرده‌اند و 412 تجهیز آزمایشگاهی را به اشتراک گذاشته‌اند. این کار منجر به ایجاد کارگروه‌های تخصصی و تبادل دانش و تجربه میان کشورها شده و توانمندی‌های آزمایشگاهی ایران را به دیگر کشورها معرفی کرده است.

اهداف مدنظر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای شبکه بین‌المللی آزمایشگاهی، ایجاد شبکه‌ای از آزمایشگاه‌های توانمند برای تسهیل دسترسی پژوهشگران و صنایع به خدمات آزمایشگاهی بین‌المللی، توسعه تعمیر و نگهداری و کالیبراسیون تجهیزات، برگزاری کارگاه و برنامه‌های آموزش تخصصی حوزه آزمایشگاهی و ایجاد کارگروه‌های تخصصی برای تبادل تجربیات است.

این شبکه تا امروز، برگزاری 7 کارگاه و برنامه آموزشی را در کارنامه خود ثبت کرده است و کشورهای ترکیه، پاکستان، هند، بنگلادش، اندونزی، مالزی و موزامبیک در این فعالیت‌های بین‌المللی با معاونت علمی و فناوری همکاری می‌کنند.

این موضوع کمک می‌کند تا ایران بتواند از توانمندی کشورهای اسلامی بهره‌مند شود و در عین حال ظرفیت‌های علمی و تخصصی خود را نیز به آنها معرفی کند. یکی از راه‌های توسعه فعالیت‌های این حوزه، ارائه خدمات آزمایشگاهی و پیاده‌سازی استانداردهای لازم در مراکز عضو شبکه برای فعالیت‌های اعضای آن است تا دیگر کشورها از کیفیت این خدمات اطمینان و رضایت داشته باشند. توسعه فعالیت‌های بین‌المللی شبکه در قالب پایگاه اینترنتی intlabsnet.com  راهکاری موثر در این حوزه است.