کانون پتنت ایران در زمستان سال جاری، 8 رویداد آموزشی و ترویجی برگزار می‌کند که هدف آن معرفی الزام‌ها و ویژگی‌های حوزه مالکیت فکری به صاحبان اختراع و فناوران است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل فناوری و نوآوری؛ سه ‎شنبه‌های با طعم مالکیت فکر که از  14 دی ماه سال جاری کلید می‌خورد، در ابتدا به بیان مقدمات و اصول اولیه مالکیت فکری می‌پردازد؛ دوره مقدماتی «آشنایی با مالکیت فکری» نخستین دور از این رویداد است و در ادامه موضوعات حرفه‌ای و تخصصی این حوزه به علاقمندان آموزش داده می‌شود.

 

آشنایی با الزامات ثبت اختراع و مالکیت ایده

دومین دوره تخصصی تحت عنوان «پتنت ابزاری برای حفاظت از فناوری‌های نوآورانه» به مفهوم پتنت و الزامات رسمی ثبت اختراع در دنیا با هدف محافظت از ایده‌‌های جدید خواهد پرداخت.

دوره سوم در 28 دی ‌برگزار شده و طی آن علاقمندان با تکنیک‌ها و ضرورت‌های «هنر نگارش توصیف اختراع» آشنا می‌شوند. در این دوره، علاوه بر یادگیری تسریع در روند ارزیابی اختراع، درباره اجزای پتنت و چگونگی ثبت درخواست در کانون پتنت ایران نیز توضیحاتی ارائه می‌شود.

در دو وبینار بعدی به «آشنایی با آناتومی پتنت» و «جستجوی پتنت» پرداخته می‌شود. این دو وبینار به علاقمندان خواهد آموخت چگونه به بررسی و تشریح اجزای پتنت، امکان جستجو، مطالعه و بهره‌برداری مناسب از این اسناد بپردازند.

19 بهمن ماه نیز وبینار «آشنایی با پایگاه اطلاعاتی  PATENTSCOPE» برگزار خواهد شد. در این رویداد مجازی، علاقمندان خواهند آموخت که چگونه از میان حجم عظیمی از داده‌های اطلاعاتی در حوزه ثبت اختراع و تاریخ انتشار آنها، به اطلاعات موردنظر خود دست یابند.

وبینار «آشنایی با تحلیل پتنت» سوم اسفند برگزار می‌شود. این وبینار به شرکت‌کنندگان کمک خواهد کرد تا تشخیص ایده‌های قابل ثبت به‌عنوان اختراع را آموخته تا نحوه مطالعه آن آسان شود.

وبینار آخر به «آشنایی با معاهده همکاری ثبت اختراع PCT و مزایای آن» می‌پردازد. این وبینار که هفدهم اسفند برگزار می‌شود بر آن است تا با معرفی معاهده همکاری ثبت اختراع، جنبه‌ها و ابعاد مختلف استفاده از این سیستم را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهد.

از آن‌جایی‌که تمامی فرآیندهای ثبت‌نام و اطلاع‌رسانی در مورد لینک ورود به وبینار و نحوه دریافت گواهی‌نامه، از طریق پرتال کانون پتنت ایران انجام می‌گیرد، بنابراین لازم است تا شرکت‌کنندگان نسبت به ویرایش و درج آدرس صحیح ایمیل در حساب کاربری خود اقدام کنند.