فیلم جدید «ماتریکس» پیش از نمایش در چین به رقم فروش ۱۰۰ میلیون دلار در ۱۰ روز رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل فناوری و نوآوری؛ به نقل از کولیدر، «رستاخیزهای ماتریکس» که چهارمین فیلم از فیلم‌های «ماتریکس» است در حالی که با بودجه ۱۹۰ میلیون دلاری ساخته شده پس از ۱۰ روز به رقم فروش ۱۰۰ میلیون دلار رسید.

این فیلم که محصول جدید کمپانی برادران وارنر است از آخر هفته گذشته اکران جهانی‌اش را شروع کرده اما هنوز در سینماهای چین اکران نشده است.

فیلم چهارم از این مجموعه علمی-تخیلی که با نقدهای دوگانه مثبت و منفی روبه‌رو شده طبق استراتژی برادران وارنر در سال ۲۰۲۱ قابل مشاهده در سرویس استریم اچ‌بی‌او مکس هم هست و بدون پرداخت هیچ هزینه اضافی مشترکان این پلتفرم می‌توانند آن را تماشا کنند.

باور بر این است که این نحوه نمایش به فروش فیلم در گیشه لطمه می‌زند هرچند برخی از فیلم‌های دیگر که به این نحو هم نمایش داده شدند از جمله «گودزیلا در برابر کونگ» و «تل ماسه» از این بابت آسیب ندیدند و تماشاگران خود را در سالن‌های سینما حفظ کردند.

البته این استراتژی نمایش در سال ۲۰۲۲ محدودتر می‌شود و فیلم‌های بعدی این کمپانی از جمله «بتمن» ۴۵ روز پس از اکران سینمایی در اچ‌بی‌او مکس در دسترس قرار می‌گیرند.

در هر حال «ماتریکس» در آخر هفته‌ای که گذشت از نمایش در ۷۶ بازار بین‌المللی تنها ۱۳.۶ میلیون دلار کسب کرد و تاکنون در مجموع ۱۰۶ میلیون دلار در سراسر جهان فروخته است. این رقم بیش از ۵۰ درصد به نسبت هفته پیش و اولین آخر هفته اکران فیلم کمتر شده است، اما هنوز بالاتر از رقم فروش فیلم‌هایی چون «سریع و خشمگین ۹»، «بلید رانر ۲۰۴۹» و «شانگ چی و افسانه ۱۰ حلقه» است که کارشان را با فروش یک میلیون دلاری در یکشنبه اول نمایش در ایتالیا شروع کرده بودند.

چین قرار است این فیلم را از ۱۴ ژانویه اکران کند و هلند هم کشور دیگری است که هنوز «ماتریکس» چهارم را راهی سینماهایش نکرده است. تماشاگران چینی می‌توانند امید بزرگی برای فروش فیلم محسوب شوند هر چند آنها نیز در ماه‌های اخیر بیشتر تمایل داشته‌اند تا فیلم‌های داخلی را تماشا کنند و کمتر به عناوین هالیوودی رغبت نشان داده‌اند.

می‌توان گفت «رستاخیرهای ماتریکس» پس از فروش حدود ۳۰ میلیون دلاری در این آخر هفته امید چندانی به ادامه اکران ندارد و در مقایسه با سه‌گانه اصلی «ماتریکس» در سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ که رکوردهای گیشه را شکست، با آنها قابل مقایسه نخواهد بود. سه گانه قبلی ماتریکس در مجموع بیش از ۱.۵ میلیارد دلار در گیشه جهانی فروش کردند.

فیلم چهارم بدون همکاری یکی از دو خواهر واچوفسکی یعنی لیلی ساخته شده و لانا واچوفسکی با همکاری دیوید میچل وآلکساندر همون فیلمنامه را نوشته‌اند.

در این فیلم کیانو ریوز و کری آن ماس دو بازیگر اصلی فیلم اصلی دوباره جلوی دوربین رفته‌اند و یحیتی عبدالمتین دوم، جاناتان گروف، جسیکا هنویک، نیل پاتریک هریس، جیدا پینکت اسمیت و پریانکا چوپرا دیگر بازیگران هستند.