کارشناس نجوم از امکان رصد بارش شهابی «ربعی» تا ۱۷ دی ماه خبر داد و گفت: از هر جای ایران و دنیا می توان در آسمان بدون آلودگی نوری بارشهای شهابی ربعی را رویت کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل فناوری و نوآوری؛ مرصاد جعفری با بیان اینکه بارش شهابی ربعی یکی از پربارش ترین بارش شهابی های سال است که در فصل زمستان قابل رویت است، گفت: معمولا هر بارش شهابی یک منشا دارد؛ در گذشته بررسی شده که منشا بارش شهابی ربعی صورت فلکی ربعی بوده که اکنون این صورت فلکی وجود ندارد.

این کارشناس نجوم افزود: کانون بارش ربعی، شمال و شمال شرق آسمان، جایی بین صورت فلکی گاوران (عوا)، دب اکبر ، دب اصغر و صورت فلکی اژدها است؛ در حقیقت در نزدیکی ستاره قطبی.

وی افزود: در واقع منشا این بارش های شهابی، سیارکی به نام« ۲۰۰۳EH۱ » است، برخی دیگر از محققان پیش بینی می کنند که خود این سیارک باقی مانده دنباله داری به نام« C/۱۴۹۱Y۱ » است که حدود ۵۰۰ سال پیش در نقشه ها و اسناد چینی از آن یاد شده است.

جعفری عنوان کرد: دنباله دارها از دوردست های منظومه شمسی به خورشید نزدیک می شوند و گرمای خورشید هسته های آنها را آب می کند و دنباله ای با شکوه پشت سرشان ایجاد می شود؛ در بارش شهابی ربعی این سیارک یا همان دنباله دار قدیمی، باقیمانده مواد خود را در مدار زمین جا می گذارد و زمانی که سیاره ما از این توده عبور می کند ما شاهد شهاب باران هستیم و به نظر، همه شهاب ها از یک نقطه مشخص (کانون سهاب باران) به سمت ما می آیند.

این منجم با بیان اینکه اوج بارش شهابی ربعی در اوایل زمستان است و نیمه شب دوشنبه ۱۳ دی تا بامداد سه شنبه ۱۴ دی ماه به اوج می رسد، گفت: بامداد سه شنبه بهترین زمان برای رصد این بارش شهابی بود. البته همچنان تا ۱۷ دی ماه فرصت برای دیدن شهاب های کم سرعت ربعی وجود دارد و رفته رفته از تعداد شهاب ها کاسته می شود.

جعفری خاطر نشان کرد: برای دیدن بارش شهابی نیازی به تلسکوپ نیست و با چشم غیر مسلح در صورت نبودن ماه در آسمان و دور شدن از شهرهای بزرگ می توان از رصد رد شهابها لذت برد.

به گفته این منجم، در صورت مساعد بودن شرایط جوی و رصدی میتوان در هر ساعت ۱۲۰ شهاب سرگردان را شمال آسمان رویت کرد. این بارش شهابی را می توان از هر جای دنیا رصد کرد به شرط اینکه آسمان بدون آلودگی نوری باشد.