شهر هوشمند را یکی از راه‌های مقابله با چالش‌های فعلی شهرها می‌دانند. شیوه‌ای که قرار است با کمک فناوری، مشکلات و معضلات گریبان‌گیر شهرها را مرتفع کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل فناوری و نوآوری؛ فضای پیچیده شهر و مشکلات آن بشر را به فکر اصلاح ساختارها و کشف روش‌های جدید زندگی در این شهرها انداخت. شهر هوشمند یکی از این راه‌ها است که می‌تواند پاسخی فناورانه باشد به نیازهای فعلی شهرنشینان. مفهومی جدید که در ایران نیز با شکل‌گیری زیست بوم فناوری و نوآوری و در قالب 60 محصول فناورانه در مسیر توسعه قرار گرفته است.

شهرهایی که بنای آنها بر استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات شکل گرفته است و به دنبال توسعه اصولی و فناورانه شهرهای بزرگ است. برهمین اساس 28 شرکتی که توانمندی تولید محصولات فناورانه در این حوزه را دارند مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفتند و در حال حاضر حدود 60 محصول به تولید رسیده است.

شبکه فن بازار ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که پلت فرمی برای تسهیل تبادلات فناورانه در کشور است ذیل فن‌بازار تخصصی شهر هوشمند، به میدان آمده و با حمایت از این محصولات، بازار آنها را توسعه داده و برای این تولیدات ایران‌ساختی متقاضیانی از صنایع مختلف یافته است.

محصولاتی چون «پکیج های نوین تصفیه بیولوژیکی فاضلاب های بهداشتی و صنعتی»، «پروفیل‌های شیاردار مقاوم»، «پنجره هوشمند»، «تونیک گیاهی چوب و چرم با استفاده از فناوری نانو و خاصیت آنتی باکتریال»، «رنگ عایق حرارتی»، «رنگ رسانا»، «دستگاه تولید انواع مصالح ساختمانی»، «شیشه هوشمند با قابلیت دید یک طرفه و تغییر رنگ»، «گرانول زیست تخریب»، «پوشش‌های پایه آب خودتمیز شونده فتوکاتالیستی، آنتی باکتریال» و غیره. این تولیدات در حال حاضر در بازار فناورانه داخلی به فروش می‌رسند و برخی از آنها بازار بین‌المللی نیز دارند.