توجه به پتانسیل‌های کشور در زمینه زیست‌فناوری دریایی و تقویت سهم این حوزه در اقتصاد کشور با تدوین سیاست‌های مناسب از جمله اهدافی است که در این زمینه دنبال می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل فناوری و نوآوری؛ کارشناسان اعتقاد دارند که زیست ‌فناوری دریایی پاسخی متقن به مسائل و چالش‌ های بزرگ قرن پیش رو در زمینه ‏سلامت، انرژی، غذا، محیط‌ زیست و محصولات و فرآیندهای صنعتی است. به همین دلیل پژوهش‌ها و تولید محصولات مبتنی بر این عرصه فناورانه در دنیا شتاب گرفته در ایران نیز با ورود 13 شرکت دانش‌بنیان به این حوزه تلاش‌ها برای افزایش سهم این فناوری از اقتصاد کشور افزایش یافته است.

شرکت‌هایی که با تولید محصولاتی چون «خدمات استخراج DNA  و تشخیص حلال ژلاتین و تن ماهی»، «تولید و خالص‌سازی پلیمر زیستی آگاروز از جلبک قرمز گراسیلاریوپسیس پرسیکا»، «دانش فنی کشت و تکثیر سه گونه  ماکروجلبک‌ها»،« BOVEANUM در مقیاس صنعتی و پودر میکروجلبک اسپیرولینا در مقیاس صنعتی (78000 لیتری)  با گرید دام، طیور و آبزیان از سویه خریداری شده»، «تولید نشا و استوک جلبک گراسیلاریوپسیس پرسیکا  به روش انتقال و نگهداری در گلخانه»، این عرصه فناورانه را توسعه داده‌اند.

همچنین «تولید بانک سویه های خالص جلبک، تولید جلبک اسپیرولینا»، «تولید جلبک برای خوراک آبزیان»، «تولید بچه ماهی قزل آلا»، «تولید امگا 3 از ضایعات ماهی»، «تولید ماهی صبیتی در استخرهای خاکی» و «تولید جلبک برای خوراک آبزیان» از دیگر طرح‌هایی است که در این حوزه به اجرا درآمده است.

کاربرد گسترده زیست‌فناوری دریا موجب تحولاتی بزرگ در اقتصاد، بهداشت، درمان، محیط‌زیست، آموزش، کشاورزی، صنعت، تغذیه و سایر جنبه‌های زندگی بشر خواهد شد. این حوزه فناورانه را گزینه مناسبی برای کشورهای در حال توسعه می‌دانند چون این کشورها منابع گسترده و ارزشمند دریایی با تنوع بسیار وسیعی دارند. زیست‌فناوری دریا؛ بازاری سودآور معادل ۵۰ میلیارد دلار دارد، به همین بهانه بیشتر کشورها به سمت استفاده از این صنعت بزرگ ترغیب شده‌اند.

ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با حمایت از 13 شرکت فعال در حوزه زیست فناوری دریا در تلاش است تا نقشی اثرگذار در زمینه توسعه این صنعت در کشور داشته باشد.