جایگاه مستندسازی، ایجاد و توسعه حافظه سازمانی و مستندسازی فعالیت‌ها، از جمله موضوعاتی است که به ارتقاء سطح فعالیت‌ها، بسترسازی لازم برای بهبود و ارتقاء سطح کمی و کیفی اقدامات، منجر می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، حمایت از تجاری‌سازی فناوری برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان با هدف رفع نیازهای راهبردی کشور، از جمله اهدافی است که در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دنبال می شود. این کار با اعطای تسهیلات به طرح‌های تجاری‌سازی شرکت‌ها و برنامه‌ریزی، شناسایی، تصویب، اجرا و پایش طرح‌های محصول محور، بر مبنای فناوری‌های راهبردی و اولویت‌دار کشور با همکاری بخش خصوصی و نهادهای مرتبط با حوزه‌های فناورانه اجرایی شده است که این تجربیات در قالب 5 گزارش مجلد؛ تهیه و منتشر خواهد شد.

با همین  هدف، فرآیند مستندسازی، ارائه گزارش فعالیت‌ها و دستاوردهای حوزه تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توسط سیدمحمدحسین بهشتی معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری، ارائه شد.

بهشتی با اشاره به حوزه‌هایی که این مستندسازی‌ها در آنها اجرایی می‌شود، گفت: این کار در 5 حوزه  حمایت از «توسعه زیست‌بوم نوآوری»، «توسعه نظام استانداردسازی محصولات دانش‌بنیان و فناورانه»، «تجاری‌سازی فناوری و توسعه کارآفرینی فناورانه»، «محصولات دانش‌بنیان با اصلاح تعرفه گمرکی محصولات مشابه وارداتی» و «شیوه‌نامه اجرایی صدور گواهی‌نامه انطباق، محصول و نشان دانش‌نماد ویژه محصولات دانش‌بنیان و فناورانه» انجام خواهد شد.

بهشتی در ادامه به تشریح ساز و کارهای حاکم، تبیین روند فرآیند طراحی، تدوین، پایش و ارزیابی مستندسازی و ارائه دستاوردهای موجود برای ایجاد، تقویت و بهبود حافظه سازمانی پرداخت.

وی همچنین گفت: کل فرآیندهای مذکور، توسط همکاران معاونت نوآوری و تجاری‌سازی و با استفاده از ظرفیت‌های بالقوه آنها و  بدون برون‌سپاری هیچ یک از فعالیت‌های این چرخه (از طراحی تا اجرا و پایش) انجام شده است.