معاون سیاسی و قضائی سازمان بازرسی کل کشور از پیگیری مطالبات شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری،  اولین جلسه کارگروه «حمایت از تولید دانش بنیان و صیانت از نخبگان» که دستور تشکیل آن در راستای تحقق شعار سال از سوی رئیس سازمان بازرسی کل کشور صادر شده بود، به ریاست معاون نظارت و بازرسی امور سیاسی و قضائی و با حضور جمعی از مدیران معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و سازمان بازرسی برگزار شد.

معاون نظارت و بازرسی امور سیاسی و قضائی سازمان بازرسی کل کشور، در این نشست با اشاره به نامگذاری سال به عنوان «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» از سوی مقام معظم رهبری گفت: اینکه رهبر معظم انقلاب طی چند سال اخیر عمدتاً مسائل اقتصادی و تولید را در نامگذاری عنوان سال مد نظر قرار داده‌اند، نشان از اهمیت این موضوعات است.

احمد اسدیان ادامه داد: سازمان بازرسی کل کشور در راستای تحقق شعار سال از همان روزهای ابتدایی عزمش را برای حمایت از تولید و شرکت‌های دانش بنیان جزم کرد و بخشنامه‌ای در این خصوص از سوی ریاست سازمان در نهم فروردین ماه صادر گردید که به موجب آن کارگروهی به عنوان «حمایت از تولید دانش بنیان و صیانت از نخبگان» ایجاد شد که اولین جلسه آن تشکیل می‌شود.

بر اساس گفته‌های معاون نظارت و بازرسی امور سیاسی و قضائی سازمان بازرسی کل کشور، دبیرخانه کارگروه «حمایت از تولید دانش بنیان و صیانت از نخبگان» در دفتر حمایت از سرمایه گذاری و تولید ملی سازمان بازرسی مستقر است و در استان‌ها هم این کارگروه به ریاست بازرس کل استان و با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی استان تشکیل می‌شود.

اسدیان در ادامه خاطرنشان کرد: مهمترین دستور کار این کارگروه، احصاء تکالیف دستگاه‌ها و سازمان‌ها در راستای حمایت از تولید و شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان و پیگیری لازم جهت اجرایی کردن آن تکالیف است؛ بر همین اساس تصمیم بر این شد که مسئولین مرتبط با بخش‌های شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان در این کارگروه حتماً حضور داشته باشند.

معاون نظارت و بازرسی سیاسی و قضائی سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه یکی از وظایف کارگروه «حمایت از تولید دانش بنیان و صیانت از نخبگان»، پیگیری مطالبات شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان است، به اقدام سازمان بازرسی در آسیب شناسی مشکلات شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: باید تکالیف دستگاه‌ها در راستای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان احصاء و بر اساس آن مستندات، شکایاتی که به سازمان بازرسی وارد می‌شود را پیگیری کرد و در بازرسی‌ها نیز آن وظایف مدنظر قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: هر دستگاهی که در زمینه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان مرتکب کوتاهی و قصور شود، سازمان بازرسی کل کشور موضوع را بررسی و در صورت احراز تخلف حتماً برخورد می‌کند.

اسدیان یکی دیگر از وظایف کارگروه «حمایت از تولید دانش بنیان و صیانت از نخبگان» را رفع ابهامات قوانین حمایتی دانست و افزود: باید از همه ظرفیت‌ها برای رفع ابهامات برخی قوانین استفاده کرد.

معاون نظارت و بازرسی سیاسی و قضائی سازمان بازرسی در پایان با تاکید بر حضور مسئول عالی دستگاه‌های اجرایی در کارگروه گفت: این کارگروه به دنبال حل مشکلات است و باید ماهانه گزارش عملکرد آن به رئیس سازمان بازرسی کل کشور ارائه شود؛ بنابراین لازم است برای بررسی هر موضوع، بالاترین مقام آن دستگاه در جلسات کارگروه حضور یابد.

در این نشست علیرضا دلیری مشاور عالی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، رضا اسدی فرد رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناری ریاست جمهوری، محمدرضا اتفاق کهنمویی رئیس دفتر حمایت از سرمایه گذاری و تولید ملی سازمان بازرسی کل کشور و محمد صنایع بازرس کل امور واحدهای تابعه مجلس، ریاست جمهوری و امور خارجه حضور داشتند.