ارول گلنبی برگزیده جایزه مصطفی(ص) «تأثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر مصرف انرژی» را مورد بررسی قرار می دهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری  به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع‌رسانی جایزه مصطفی(ص)، سامی ارول گلنبی، یکی از برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) ۲۰۱۷ در وبیناری با عنوان «مصرف انرژی توسط فناوری اطلاعات و ارتباطات: واقعیت ها و چالش ها» در روز دوشنبه ۲۹ فروردین سخنرانی خواهد کرد.

در این رویداد آنلاین که توسط بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) برگزار خواهد شد، ارول گلنبی، نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) را در مصرف انرژی بررسی خواهد کرد. این موضوع و جوانب گوناگون آن طی چند دهۀ گذشته مورد توجه دانشمندان بوده است؛ به عنوان نمونه، مقاله ای از نشریه نیچر (Nature) در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که «میزان مصرف برق توسط فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌تواند طی یک دهه از ۲۰ درصد میزان مصرف کل جهان فراتر رود.

برخی مطالعات همچنین افزایش تقاضای برق توسط فناوری اطلاعات و ارتباطات را در دهۀ ۲۰۲۰ میلادی پیش بینی کرده اند.

سامی ارول گلنبی استاد موسسه انفورماتیک نظری و کاربردی آکادمی علوم لهستان است. ارول گلنبی برگزیده دومین دوره جایزه مصطفی(ص) در حوزه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات برای اختراع شبکه عصبی تصادفی و شبکه های نامشخص G است. وی به دلیل پیشگامی در زمینه مدل سازی و ارزیابی عملکرد سیستم ها و شبکه های رایانه ای در سراسر اروپا شناخته شده است.