نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که احتمال از دست دادن حس بویایی و چشایی در سویه اومیکرون بسیار کمتر از سویه‌های آلفا و دلتا کروناویروس است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، به نقل از مدیسن نت، دکتر «دانیل کوئلیو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ویرجینیا، گفت: «از دست دادن بویایی و چشایی هنوز هم نشانه خوبی از عفونت کووید ۱۹ است، اما عکس آن دیگر صادق نیست. فکر نکنید اگر حس بویایی و چشایی شما طبیعی است، مبتلا به کووید نیستید.»

برای این مطالعه، محققان داده‌های بیش از ۳.۵ میلیون مورد کووید ۱۹ را از زمان شروع پاندمی تجزیه و تحلیل کردند.

محققان دریافتند میزان کاهش بویایی و چشایی برای سویه اومیکرون ۱۷ درصد بود، در حالی که ۴۴ درصد برای دلتا و ۵۰ درصد برای آلفا مشخص شد.

کوئیلو گفت: «با ادامه همه گیری و ظهور سویه های جدید، این خبر بسیار خوبی برای بیماران است. ما اکنون می‌دانیم که هر سویه ارتباط متفاوتی با کاهش بویایی و چشایی دارد و دلایلی داریم که باور کنیم سویه های جدیدتر کمتر بر بویایی و چشایی تأثیر می‌گذارند.»

وی در ادامه افزود: «تحقیقات ما نشان می‌دهد که بیش از نیمی از افرادی که از کاهش بویایی و چشایی رنج می‌برند، احساس افسردگی کرده‌اند. بیمارانی که از دست دادن حس بویایی دارند نیز با نرخ بالاتر ابتلاء به زوال عقل روبرو هستند.»

این مطالعه همچنین می‌تواند به تلاش‌ها برای شناسایی بخشی از کروناویروس که باعث از بین رفتن بویایی و چشایی می‌شود کمک کند.

محققان اکنون قصد دارند بررسی کنند که چگونه زمان بهبودی و برگشت حس بویایی و چشایی در بین انواع مختلف متفاوت است. آنها افزودند که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود که آیا وضعیت واکسیناسیون نیز در کاهش میزان کاهش بویایی نقش دارد یا خیر.