معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با حضور در استان گیلان، ضمن بازدید از شرکت‌های دانش‌بنیان، خانه‌های خلاق و نوآوری و شرکت‌های صنایع خلاق، در جریان توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری استان قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبر تحلیلی فناوری و نوآوری، هم راستا با تحقق شعار سال و با هدف توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری وارد استان گیلان شد تا ضمن بازدید از دستاوردهای دانش‌بنیان و خلاق، چند زیرساخت فعال در حوزه دانش‌بنیان و خلاق را بازدید کند.
 
بازدید از شرکت‌های دانش‌بنیان صنعت خودرو
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با حضور در شهر صنعتی رشت، از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در ساخت قطعات خودرویی بازدید کرد.
شرکت دانش‌بنیان فرآوری و ساخت قطعات خودروی ایران نخستین مقصد ستاری در این سفر یک روزه است. این شرکت دانش‌بنیان، در زمینه ساخت و تـولید انــواع کمک فنرهای خودروهای سنگین و نیمه سنگین و موتور سیکلت فعالیت می‌کند.
ستاری همچنین با حضور در شرکت دانش‌بنیان پایا کلاچ، از توانمندی‌ و دستاوردهای فعالان این شرکت دانش‌بنیان در ساخت دیسک و صفحه کلاچ خودرو بازدید کرد.
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری همچنین با حضور در شهر صنعتی رشت از یک شرکت فعال و توانمند در حوزه زیست‌فناوری پارس نیز بازدید می‌کند. شرکت دانش‌بنیان زیست فراورد پارس در زمینه تجهیزات پزشکی، کیت‌های تشخیصی و آزمایش‌های سلولی، مولکولی و زیستی فعالیت می‌کند و از محصولات دانش‌بنیان آن می‌توان به انواع رنگ های رومانوفسکی ، معرف های تشخیص هلیکوباکترپیلوری اشاره کرد.

بازدید از دستاوردهای خانه خلاق و نوآوری گیلان 
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با حضور در خانه خلاق و نوآوری گیلان از دستاوردهای شرکت‌ها و تیم‌های خلاق مستقر در این خانه خلاق و نوآوری بازدید کرد. خانه خلاق و نوآوری گیلان با متراژ ۹۰۰ متر مربع، ۱۸ شرکت و تیم  که از این تعداد 6 شرکت دانش بنیان، 5 شرکت خلاق، 2 هسته فناور و 4 شرکت فناور هستند که روی تمام زمینه‌های تعریف‌شده صنایع خلاق متمرکز است.
این خانه خلاق و نوآوری در حال حاضر به عنوان تنها مبادی جذب و پذیرش شرکتهای خلاق در شمال کشور فعالیت می کند.
 
خانه خلاق و نوآوری گیلان، اولین، بزرگ‌ترین و تنها خانه خلاق در شمال کشور است که به‌عنوان یکی از نخستین خانه‌های خلاق و نوآوری شهرستان‌ها، افتتاح شد.
 
تمرکز این خانه خلاق و نوآوری، که زیرنظر پارک علم و فناوری گیلان در حال فعالیت است، به طور جامع بر روی 8 شاخص معاونت علمی و فناوری از صنایع خلاق متمرکز است. تا مهرماه سال 1400، تعداد شرکت‌های خلاق و نوآوری این استان حدود 10 مورد بود که اکنون به 22 شرکت خلاق و نوآوری افزایش یافته است. این آمار سبب شده تا گیلان، رتبه نهم را در میان تمام استان‌های کشور به خود اختصاص دهد.
 
افتتاح کارخانه نوآوری گیلان
در ادامه این سفر یک روزه، کارخانه نوآوری گیلان رسما به بهره برداری می‌رسد مقدمات احداث کارخانه نوآوری گیلان، با حضور معاون علمی و فناوری تابستان سال 1399 تفاهم نامه ای منعقد شد و شرکت شار تدبیر پژوه، فرآیند احداث این کارخانه را آغاز کرد.
کارخانه نوآوری گیلان، طی تفاهم نامه 5 جانبه ای میان پارک علم و فناوری گیلان، استانداری، صندوق وپژوهش فناوری و شرکت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد شد
در قالب حمایت معاونت علمی و فناوری فضایی که به عنوان کارخانه نوآوری اختصاص یافته، 4000 مترمربع فضا در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق اختصاص یافته است که 2200 آن مسقف است. دو سوله نوآوری، در این کارخانه نوآوری زمینه ساز تبدیل ایده اای نوآورانه به محصولات و خدمات ایران‌ساخت هستند.
5 شرکت فناور و خلاق  در حوزه های الکترونیک، مکانیک و شیمی مستقر هستند و با انعقاد تفاهم نامه های متعددی با دانشگاه های گیلان، شهرداری رشت و بخش خصوصی این تعداد افزایش خواهد یافت.
فضای کار اشتراکی، فضای کاری اختصاصی از ظرفیت‌های این کارخانه نوآوری است. فب لب برای ظرفیت استقرار شتبادهنده های تخصصی با استقرار تجهیزات اختصاص و استفاده از ظرفیت آزمایشگاه های همکار و استفاده از ظرفیت های پارک برای صنعتی سازی و ابزارسازی در نظر گرفته شده است. همچنین کارگاه ابزارسازی برای انجام فعالیت استرتاپ ها در حوزه مکانیک ایجاد شده است.
 
افتتاح فضای کار اشتراکی 
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با حضور در پارک علم و فناوری گیلان، ضمن افتتاح فضای کار اشتراکی، از تیم‌های مستقر در این پارک علم و فناوری و دستاوردهای دانش‌بنیان و خلاق آن‌ها بازدید می‌کند.
 
افتتاح مرکز نوآوری مکعب
بازدید از یک مرکز نوآوری در حوزه صنایع خلاق آموزشی، بخش دیگری از بازدیدهای معاون علمی و فناودی رییس جمهوری  به استان گیلان است. مرکز نوآوری مکعب با محصول کلاسه از محصولات این مرکز نوآوری و خلاق است. این محصول سیستم مدیریت مدرسه و مراکز آموزشی است که به مرور زمان توسعه یافت و تجاری سازی شد.
 
با توجه به استقبال از این محصول، در قالب شتابدهنده و مرکز نوآوری، 12 محصول دانش بنیان و خلاق در مسیر تحقیق و توسعه قرار گرفت که ۵ محصول آن توسعه یافته و تجاری شده اند.
تمرکز این مرکز نوآوری بر روی فناوری های آموزشی است.