مدیر مسئول انتشارات دانش بنیان فناور از نگارش، تدوین و انتشار بیش از 270 مجلد به صورت مکتوب و دیجیتال گفت که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتشر شده است.

به گزارش پایگاه خبر تحلیلی فناوری و نوآوری، پرویز کرمی رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق، با اشاره به نقش مکتوبات  در قالب کتب، مقالات و مجلات برای ترویج و فرهنگ‌سازی مفاهیم و دستاوردهای زیست‌بوم دانش‌بنیان و خلاق، افزود: برای تحول اقتصاد کشور از یک اقتصاد منبع‌محور، خام‌فروش و متکی به واردات و تبدیل آن به اقتصاد دانش‌بنیان و خلاق، فرهنگ‌سازی ترویج مفاهیم نوآورانه، تغییر رویکرد فرهنگی و آگاه‌سازی جامعه امری ضروری و حیاتی است. نوآوری، بیش از هر چیز یک بنیان فکری و فرهنگی نیاز دارد و برای برخورداری از اقتصادی دانش‌بنیان و خلاق می‌بایست، فرهنگ دانشبنیانی و خلاق داشته باشیم. بر همین اساس، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از رسالت‌های اصلی خود را در فرهنگ‌سازی و تغییر رویکردهای فکری و فرهنگی عموم جامعه، مسئولان و سیاستگذاران بنا نهاده است.

مدیر مسئول انتشارات دانش‌بنیان فناور، با اشاره به حمایت از تولید مکتوبات فرهنگی و ترویجی این حوزه ادامه داد: انتشارات دانش‌بنیان فناور، مکتوبات سازنده و ارزشمندی را در قالب کتاب های ترویجی، گزارش های عملکرد، مستند های مکتوب، ویژه نامه ها، کتاب‌های تجربیات ایرانی و جهانی استارتاپ‌ها، گزارش های راهبردی و ماهنامه‌های «زیست‌بوم خلاق»، «سرآمد» و «دانش‌بنیان» را به انتشار رسانده است که به صورت مکتوب و دیجیتال در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

کرمی ادامه داد: محتوای این کتاب‌ها و مجلات با بهره‌گیری از زبانی نرم و همه‌فهم، متناسب با جامعه هدف نگارش شده و به چاپ رسیده است. به طوری که علاوه بر دربرگیری و گستردگی گروه‌های سنی، تخصصی و فکری مخاطبان، تصویری جامع و روشن از زیست‌بوم فناوری و نوآوری به صورت مستمر به مخاطب داخلی و خارجی ارائه دهد و به همین منظور، ترجمه آن‌ها به زبان‌های دیگر نیز در دسترس قرار گرفته است.

رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری، با اشاره به انتشار بیش از 280 عنوان مکتوب در قالب‌های یادشده عنوان کرد: تمرکز محتواهای تولیدشده و انتشاریافته در قالب‌های گوناگون، بر مفاهیم، دستاوردها، عملکردها، سیاست‌ها و راهبردهای حوزه زیست‌بوم دانش‌بنیان و خلاق است. به طوری‌که بخش قابل توجهی از منابع، محتواها و رهنمودهای مورد نیاز پژوهشگران و علاقمندان و فعالان این حوزه را برطرف کند و تصویر جامعی از این زیست‌بوم در اختیارشان قرار دهد.

معرفی صنایع خلاق در قالب کتاب

مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با اشاره به ترویج و معرفی صنایع خلاق و فناوری‌های نرم در قالب انتشار کتاب‌های با دسته‌بندی موضوعی گوناگون عنوان کرد: در قالب مجموعه‌های چندجلدی و با هدف معرفی، ترویج و اطلاع‌رسانی درباره ابعاد مختلف صنایع خلاق و فرهنگی، کتاب‌هایی توسط این انتشارات به زیور طبع آراسته شده است که اطلاعات جامع و گسترده‌ای را در حوزه صنایع مختلف خلاق به مخاطبان عام، فعالان شرکت‌های خلاق و پژوهشگران این حوزه، ارائه می‌کند.

کرمی با اشاره به انتشار مجموعه‌ای از کتب تألیفی در حوزه صنعت پویانمایی عنوان کرد: یکی از مجموعه‌های انتشار یافته توسط انتشارات دانش‌بنیان فناور، مجموعه 6 جلدی «صنعت پویانمایی» است که به ابعاد گوناگون این حوزه خلاق از جمله‌ فناوری‌ها، ساختار پویا نمایی در کشورهای پیشرو، دستاوردهای این حوزه و چشم انداز این حوزه می‌پردازد.

مدیر انتشارات دانش‌بنیان فناور با اشاره به انتشار محتوای مکتوب در سایر حوزه‌های فناوری‌های نرم و صنایع خلاق عنوان کرد: یکی از اولویت‌های اصلی سند ملی توسعه فناوری های فرهنگی و نرم، اولویت بخشیدن به اطلاع‌رسانی، ترویج و معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های شرکت‌های خلاق و فناوری‌ها و نوآوری‌های این حوزه است. بر همین اساس، این کتاب‌ها با رویکرد شناخت و آشنایی هرچه بیش‌تر مخاطبان و جامعه هدف با حوزه‌های گوناگون صنایع خلاق، از گردشگری، گیم، انیمیشن تا دیجیتال، هوشمندسازی و پویانمایی و غیره، منتشر می‌شود.

به گفته کرمی، انتشارات دانش بنیان فناور ، با چاپ بیش از 270 عنوان کتاب، ویژه نامه و ماهنامه و ... تالیفی و ترجمه ای، نقش ویژه ای را در فرهنگسازی و ترویج دانش و فناوری در  کشور ایفا کند. بسیاری از آثار منتشر شده توسط این مرکز به عنوان منابع اثر بخش در بین دانشجویان و اعضاء هیأت علمی دانشگاه های کشور و شرکت های دانش بنیان و خلاق داشته و مورد استفاده و استناد قرار می گیرد.

شایسته یادآوری است، انتشارات دانش بنیان فناور، با تکیه به دانش و تجربه پژوهشگران و صاحب‌نظران حوزه علم و فناوری، با هدف اعتلا و ارتقای اسناد مکتوب زیست‌بوم دانش بنیان و خلاق، آگاهی و تاثیرگذاری در این حوزه، از یک دهه گذشته تا کنون به عنوان مرکز نشر مکتوب علم  و فناوری، در مسیر  انتشار کتب زیست بوم فناوری و نوآوری، با عملکرد و فعالیت هایی در حوزه های تخصصی فناوری های راهبردی و صنایع خلاق گام برمی‌دارد.