با پرتاب موفقیت آمیز فضاپیمای سرنشین دار شنز و۱۴ در ۵ ژوئن، چین در مسیر ساخت سریع ایستگاه فضایی خود و تبدیل آن به یک آزمایشگاه فضایی ملی قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، به نقل از سی جی تی ان، ایستگاه فضایی مذکور متشکل از ماژول اصلی تیان هی است که در حال حاضر به دور زمین می چرخد و در آینده دو ماژول آزمایشگاهی به نام‌های ونتیان و منگتیان به دو طرف آن اضافه می‌شوند.

این دو ماژول به ترتیب در ماه‌های ژوئیه و اکتبر به ایستگاه فضایی مذکور افزوده می‌شوند. هنگامی که دو کپسول آزمایشگاهی در محل نصب خود قرار گیرند، ایستگاه فضایی مذکور دارای فضای زندگی بیش از ۱۱۰ متر مکعب خواهد بود که متشکل از شش اتاق خواب و دو حمام است و می‌تواند حداکثر ۶ فضانورد را در خود جای دهد.

در مجموع ۲۵ کابینت آزمایش علمی در سه ماژول این آزمایشگاه فضایی ملی، مستقر خواهند شد. هر کابینت مانند یک آزمایشگاه کوچک بسیار کاربردی است که آزمایش‌های متنوع در رشته‌های خاص را ممکن می‌کند.

این مجموعه در مدار پایین زمین در ارتفاع حدود ۳۴۰ کیلومتری تا ۴۵۰ کیلومتری از سطح زمین فعالیت خواهد کرد. عمر مفید این مجموعه ۱۰ سال است، اما کارشناسان معتقدند با نگهداری مناسب ایستگاه فضایی مذکور می‌تواند بیش از ۱۵ سال کار کند.