پلیس بریتانیا در حال آزمایش یک نوع خودروی ون کنار جاده‌ای هوشمند است که می‌تواند تشخیص دهد آیا رانندگان در حالی که پشت فرمان هستند، گوشی در دست دارند یا خیر.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛ به نقل از انگجت، این طرح به صورت آزمایشی طی مدت سه ماه در برخی بزرگراه‌ها و جاده‌های اصلی در انگلستان اجرا می‌شود. نتایج این آزمایش به تعیین چگونگی استفاده از این فناوری در آینده کمک خواهد کرد.

این ون همچنین می‌تواند بررسی کند آیا رانندگان یا مسافران کمربند ایمنی بسته‌اند یا خیر و مجهز به دوربین‌های متعددی است که از خودروهای عبوری فیلم می‌گیرند. یک سیستم هوش مصنوعی تصاویر را برای تعیین استفاده سرنشینان از تلفن همراه و کمربند ایمنی تجزیه و تحلیل می‌کند. پلیس می‌گوید عوامل «جدی‌ترین نقض‌هایی» که در جریان هر بررسی مشاهده شوند، ممکن است تحت پیگرد قانونی قرار گیرند، در حالی که سایر رانندگان اخطارنامه دریافت خواهند کرد.

حواس‌پرتی در حین رانندگی به علت استفاده از گوشی یک مسئله جدی است. در بریتانیا در سال ۲۰۱۹، تعداد ۴۲۰ تصادف رخ داد که علت آنها استفاده راننده از تلفن همراه بود. در همین حال، داده‌ها نشان می‌دهد ۲۳ درصد از سرنشینان خودروهایی که در تصادفات سال ۲۰۲۰ انگلیس جان خود را از دست داده‌اند، کمربند ایمنی نبسته‌اند.

این آزمایش بخشی از طرح ملی بزرگراه‌ها برای جلوگیری از مرگ و میر و کاهش صدمات جدی رانندگی تا سال ۲۰۴۰ است. در آزمایش‌های آینده ممکن است این ون مجهز به فناوری باشد که می‌تواند وسایل نقلیه را که خیلی نزدیک به یکدیگر حرکت می‌کنند، تشخیص دهد.