سورنا ستاری در دیدار با امام جمعه یزد بر لزوم حرکت ساختار آموزش، پرورش و تربیت نیروی انسانی، هم‌راستا با نیازها اولویت‌ها و مسیر حرکتی کشور تاکید کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در دیدار با امام جمعه یزد ضمن تاکید بر حرکت ساختار آموزش، پرورش و تربیت نیروی انسانی کشور، هم‌راستا با با نیازها اولویت‌ها و مسیر حرکتی کشور، بیان کرد: باید به این باور برسیم که در امر آموزش و پژوهش که کشور هزینه‌های زیادی صرف آن می‌کند، تناسب و سازگاری با نیازهای اولویت‌دار و روزمره جامعه به وجود بیاید. ساختار آموزشی که در سال های گذشته ایجاد شده متناسب با بوم جامعه نبوده و با نیازها و شرایط کشورمان سازگاری نداشته است.

رییس بنیاد ملی نخبگان، با تاکید بر این که باید نقش مردم و بخش خصوصی در ساختار آموزش و پژوهش مد نظر قرار گیرد عنوان کرد: رسالت دانشگاه ها در تحول جامعه از محیط پیرامونی خود دانشگاه آغاز می‌شود و تا حل مسایل راهبردی کشور ادامه می‌یابد باید با تغییر در ساختار دانشگاه‌ها و نقش آفرین کردن کارآفرینی، سرمایه گذاری بخش خصوصی و ایجاد بسترهایی مانند پارک‌های علم و فناوری و کارخانه‌ها و خانه های خلاق و نوآوری، این زمینه برای تحول آفرینی و حل مشکلات جامعه و مردم فراهم شود.

ستاری، بخش عمده این تحول را فرهنگی و ناظر به اصلاح رویکردها در آموزش و پژوهش دانست و گفت: جوانان دانشگاهی که در بهترین سال‌های عمرشان می‌توانند حل مشکلی از جامعه را عهده دار شوند، با ایجاد چنین ساختارهایی می توانند شکوفا شوند. این امر تحول فرهنگی، هم‌دلی و همراهی بخش های استانی را می طلبد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با تاکید بر استفاده از ظرفیت مردمی در تحول نوآورانه و فناورانه عنوان کرد: باید پای بخش خصوصی به حوزه پژوهش گشوده شود تا بتوانیم تاثیر آن را در اقتصاد و زندگی روزمره مردم مشاهده کنیم. خوشبختانه این تغییر رویکرد مشاهده می‌شود اما لازم است یک تحول فرهنگی و همه‌گیر هم صورت گیرد تا این حرکت از اثرگذاری کافی برخوردار باشد.

رییس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به راه‌اندازی فاز نخست کارخانه نوآوری درخشان، گفت: با کمک بخش های اثرگدار و تصمیم‌ساز استانی، از جمله نقش آفرینی ارزنده و راهگشای نمایندگی محترم ولی فقیه در استان، این کارخانه نوآوری در مرکز شهر یزد، می‌تواند به بستر و مامنی برای تبدیل ایده های نوآورانه به کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و خلاق و ثروت آفرینی از خلاقیت شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری که صبح امروز به استان یزد سفر کرده است، در نخستین بخش از سفر خود کارخانه نوآوری درخشان را افتتاح کرد. بازدید از نمایشگاه دستاوردهای دانش‌بنیان و خلاق پارک علم و فناوری یزد، بازدید از مرکز توسعه فناوری های نوین دیاکو، افتتاح ساختمان خلاقیت و نوآوری این دانشگاه، افتتاح بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان شهید صدوقی یزد، افتتاح مرکز نوآوری پوشاک و بازدید از پژوهشکده علوم تولید مثل و حضور در نشست جهش تولید دانش بنیان استان از دیگر برنامه های معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این سفر یک روزه است.