زیست‌بوم فناوری و نوآوری در دولت مردمی با نقش‌آفرینی دانش‌بنیان‌ها و خلاق‌ها برای پیشرفت کشور رونق پیدا کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛ زیست‌بوم نوآوری و فناوری کشور، از زمان روی کارآمدن دولت سیزدهم پرتوان‌تر از گذشته حرکت روبه‌جلوی خود را ادامه داده و توانسته اقدامات قابل توجهی را به ثمر برساند.

هم‌زمان با گرامیداشت هفته دولت، گزارشی از عملکرد و دستاوردهای دولت مردمی سیزدهم، در یک سال گذشته که به بیان ابعاد و زوایای توانمندی و دستاوردهای کسب شده در حوزه‌ها گوناگون می‌پردازد، منتشر شد.

در این گزارش به اهتمام جدی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه زیست‌بوم اقتصاد دانش‌بنیان و خلاق اشاره شده است که نتایج آن، نشان‌دهنده روند رو به توسعه اقتصاد کشور با نقش‌آفرینی پررنگ و اثرگذار فعالان زیست‌بوم فناوری و نوآوری از جمله شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق است.

 

در مسیر توسعه و رشد با اقدامات دولت مردمی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نهادی دولتی است که بنا بر ضرورت و با هدف ارتقای ‌اقتدار ملی، تولید ثروت و افزایش کیفیت زندگی مردم با تکیه بر توانمندی‌های فناوری و نوآوری کشور و با رویکرد ارتقای نظام ملی نوآوری و تکمیل مؤلفه‌ها و حلقه‌های آن شکل گرفته است و به‌ طور مستقیم زیرنظر رییس‌جمهوری فعالیت می‌کند.

با توجه به حمایت‌های معاونت علمی و شعار سال زمینه رشد شرکتهای دانشبنیان و خلاق روندی شتابان یافت و بیش‌ازپیش راه توسعه و پیشرفت کشور را هموار ساخت. دولت مردمی سیزدهم در این راستا حمایت‌های خود را از این شرکت‌ها با شکل‌دهی به ستاد راهبری طرح‌های دانش‌بنیان افزایش داده است.

 

اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان

تأیید 7064 شرکت از میان ارزیابی 32369 شرکت، فروش 300 هزار میلیارد تومان و اشتغال 350 هزار نفر، 1578 شرکت دانش‌بنیان مشمول معافیت مالیاتی، 857 مورد اعطای تسهیلات نظام وظیفه ، 139 مورد معافیت گمرکی ، 1320 مورد حمایت تامین اجتماعی ، 92 مورد استقرار در اماکن مسکونی، صدور 254 جواز تاسیس و بهره‌برداری،7817 مورد مشاوره کسب و کار و939 خدمت توانمندسازی از اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای اجرای قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان بود.

 

توسعه فناوری‌های راهبردی و تجاری‌سازی فناوری

همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جهت توسعه فناوری‌های راهبردی و تجاری‌سازی فناوری از 362 طرح توسعه فناوری متناسب با نیازهای جامعه در 10 ستاد توسعه فناوری راهبردی و مرکز طرح کلان ملی فناوری حمایت کرده و از 23 طرح کلان ملی فناوری رونمایی انجام داده است.

تصویب 154 طرح جهت اخذ تسهیلات تجاری سازی و حمایت از 23 طرح فناورانه نیاز محور متناسب با اولویت‌های اعلامی سازمان‌ها و نهادهای کشور از دیگر اقدامات است.

 

توسعه زیست‌بوم نوآوری و خلاق

در برنامه توسعه زیست بوم نوآوری و خلاق، حمایت از راه اندازی 65 خانه خلاق و نوآوری و مرکز نوآوری در استان‌ها، مجوز 31 شتابدهنده تخصصی ، حمایت از 7 مرکز نوآوری تخصصی ، حمایت از دو کارخانه نوآوری، شناسایی و کمک به تأسیس 700 شرکت خلاق و ارائه بیش از 1400 خدمت در حوزه استقرار کسب و کار و نظایر آن به واحدهای خلاق صورت گرفته است.

 

حمایت از توسعه فناوری‌های راهبردی

تصویب 205 طرح توسعه فناوری متناسب با نیازهای جامعه، تعریف 23 طرح فناورانه نیازمحور متناسب با اولویت‌های اعلامی سازمان‌ها و نهادهای کشور، برگزاری بالغ بر 28 رویداد فناورانه، نشست تخصصی و وبینار در حوزه‌های راهبردی، اولویت‌دار و تخصصی، افتتاح 25 خانه خلاق و نوآوری از اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بازه زمانی شهریور 1400 تا خرداد سال جاری است.

 

عضویت 291 آزمایشگاه با ارائه تعداد 5000 دستگاه و 29000 آزمون آزمایشگاهی به شبکه آزمایشگاهی فناوریهای راهبردی، عضویت 14570 عضو جدید به باشگاه مشتریان این شبکه، حمایت از 112 آزمایشگاه عضو شبکه از فعالیت‌هایی است که در شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی صورت گرفته است.

3 مورد تقاضانامه‌های دریافتی، 402 تعداد تقاضانامه‌های ارزیابی شده، 75 مورد ثبت موقت،84 مورد ثبت پی تی سی، 36 مورد ثبت خارجی ، پایش 275 شرکت و فناور نیز از مواردی است که در کانون پتنت ایران انجام شده است.

 

حمایت از طرح‌های پژوهشی

همچنین از دیگر اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌توان به تصویب 491 طرح پژوهشی، تصویب 287 دوره پسادکتری، تصویب 18 کرسی و گرنت پژوهشی، تصویب 252 رساله و پایان‌نامه ، تصویب 20 طرح با همکاری مؤسسه نیماد،6 فراخوان و 5 طرح مشترک و 4 کارگاه بین‌المللی مشترک صندوق راه ابریشم، دریافت 217 طرح مشترک، تصویب 27 طرح و اعزام دو پژوهشگر جهت فرصت مطالعاتی در موسسه بین‌المللی تحلیل کاربردی سیستم‌ها (یاسا) با بنیاد ملی علوم طبیعی چین اشاره کرد.