سند تفاهم همکاری میان وزارت ارتباطات و سازمان صدا و سیما برای تحقق اهداف عملیاتی شبکه ملی اطلاعات در حوزه صوت و تصویر فراگیر در راستای رونق اقتصاد محتوا امضا شد.

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛ به نقل از سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر (ساترا)؛ در شانزدهمین جلسه کمیته اقتصاد محتوای شبکه ملی اطلاعات، اعضای کمیته بر ضرورت تقسیم کار و همگرایی میان وزارت ارتباطات و سازمان صدا و سیما برای اجرای بندهای مرتبط با صوت و تصویر فراگیر در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات تاکید کردند.

تلاش مشترک دولت و ساترا برای رونق اقتصاد محتوا

دکتر محمد صادق افراسیابی سرپرست معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا در ابتدای این جلسه ضمن بیان دستاوردهای گذشته کمیته اقتصاد محتوا گفت: جلسات کمیته اقتصاد محتوا با هدف تحقق اهداف محتوایی تعیین شده در سند شبکه ملی اطلاعات در حال برگزاری است که این جلسات منجر به نهایی سازی تفاهم وزارت ارتباطات و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برای افزایش سهم ۳۰ درصدی رشد بازی‌های بومی در کشور شد و اکنون نوبت به بررسی وضعیت شبکه نمایش خانگی و سایر مصادیق صوت و تصاویر فراگیر رسیده است تا با تفاهمی که وزارت ارتباطات و ساترا انجام خواهند داد؛ انشاالله شاخص مصوب در سند شبکه ملی اطلاعات محقق شود.

سیدمهدی حاتمیان مدیر کل دفتر بررسی‌های اقتصادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه این جلسه گفت: بیشترین مصرف ترافیک اینترنت کشور مربوط به پیام‌رسان ها، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های کاربرمحور و شبکه نمایش خانگی است.

وی افزود: عزم وزارت ارتباطات بر این است که در این دولت به سمت اجرای کامل سند شبکه ملی اطلاعات گام بردارد و از رونق اقتصاد محتوای بومی متناسب با شاخص‌های تعیین شده در طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات حمایت کند.

در ادامه علیرضا بهادری؛ مدیر کل فناوری و سامانه‌های نوین ساترا گفت: در ابتدای دولت سیزدهم تفاهمی میان وزارت ارتباطات و ساترا در برخی حوزه‌ها شکل گرفت که این تفاهم می‌تواند مبنای شروع مسیر توسعه و گسترش همکاری‌ها باشد.

پشتوانه قانونی آئین‌نامه های ساترا

روحانی‌نژاد، معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات درباره اهداف عملیاتی همکاری ساترا و وزارت ارتباطات گفت: هر چند اهداف عملیاتی همکاری میان وزارت ارتباطات و سازمان صدا و سیما در سند شبکه ملی اطلاعات مشخص شده است اما برای کاربردی بودن تفاهم میان وزارت ارتباطات و ساترا، این آمادگی وجود دارد تا از ظرفیت کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی برای تبدیل آئین نامه‌های ابلاغی از سوی ساترا به قوانین لازم‌الاجراء استفاده کنیم.

در ادامه نوید همایونی مدیر کل پایش ساترا با اشاره به پشتوانه قانونی آئین‌نامه‌های ساترا گفت: معتقدیم در حوزه اقتصاد محتوا، سیاست‌گذاری باید طوری باشد که میل کاربران به سمت مصرف ترافیک داخلی پیش برود و کاربر ترافیک داخلی را آگاهانه انتخاب کند.

تشکیل کارگروه مشترک برای تدوین سند همکاری

در ادامه این جلسه، سایر اعضای کمیته به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص سند تفاهم همکاری میان وزارت ارتباطات و سازمان صدا و سیما برای تحقق اهداف عملیاتی شبکه ملی اطلاعات در حوزه صوت و تصویر فراگیر پرداختند و مقرر شد جزئیات سند همکاری وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر برای حمایت از پرورش زیست‌بوم صوت‌و تصویر فراگیر، تقویت نظارت هوشمند، حمایت از حقوق کاربران و تلاش برای افزایش سهم محتوای بومی حوزه کودکان و نوجوانان توسط کارگروهی مشترک با حضور نمایندگان ساترا، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت ارتباطات تدوین شود.