محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت ربات شیارزن چاههای عمیق برای آبدهی بیشتر شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛ ابوالفضل حسنی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس گفت: این شرکت دانش بنیان ۱۰ سال است که در پارک فناوری پردیس مستقر است و در حوزه طراحی ساخت انواع ربات بازرسی و عملیاتی چاه ها فعالیت می کند.

وی با بیان اینکه ما توانستیم دوربینهای ویدئومتری برای چاه های عمیق در حوزه اب و فاضلاب را طراحی کنیم، گفت: این اقدام به نوعی آندوسکوپی صنعتی محسوب می شود و برای بررسی عیوب چاههای عمیق بکار می رود.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان خاطر نشان کرد: اما در ادامه بر اساس نیاز پیمانکاران حوزه آب و فاضلاب در صدد برآمدیم تا ربات هایی تحت عنوان شیارزن های چاه های عمیق طراحی کنیم؛ این شیارزن ها در چاه هایی که به مرور دچار رسوب می شوند مورد استفاده قرار می گیرند.

وی ادامه داد: در واقع برای تحت تاثیر قرار دادن چاه برای آبدهی بیشتر از این ربات شیارزن استفاده می شود زیرا با شیارهایی که به چاه وارد می کند می تواند آب را از جداره چاه به بیرون از دیواره منتقل می کند و همین باعث افزایش آب چاه می شود.

حسنی با تاکید بر اینکه در کشور ما که خشک هستیم عملا بیشتر چالش آبی داریم و استفاده از چنین روش هایی می تواند کاربردی باشد، گفت: چاه های کشور ما نسبت به سایر چاه های دنیا عمیق ترند و قاعدتا مشکلات بیشتری هم دارند؛ چنین شرایطی باعث شده که به فکر ساخت این دستگاهی باشیم.

وی با بیان اینکه هنوز نمونه خارجی این ربات شیارزن چاههای عمیق ساخته نشده گفت: اما روشهایی برای افزایش آب چاه وجود دارد که تا عمق نهایتا ۲۰۰-۲۵۰ متر می توانند این اقدام را انجام دهند اما این شیارزن تا ۵۰۰ متر میتواند به عمق چاه وارد شود و محدودیتی ندارد.

به گفته حسنی، این ربات به روشی هیدرولیکی شیارها را در چاه ایجاد می کند به همین دلیل می تواند تا عمق بالاتری پیش رود.

مدیر این شرکت خاطر نشان کرد: این یک تجهیز رباتیک است که در حال حاضر در اختیار پیمانکاران حوزه آب و فاضلاب قرار گرفته اما امکان بهره مندی از آن در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی و ... نیز وجود دارد.

وی تاکید کرد: در ابتدا برنامه ما در این شرکت تامین نیاز کشور از این دستگاه صنعتی است که پیش بینی شده هر استان به ۳-۵ ربات شیارزن نیاز دارد و سپس برنامه داریم به کشورهای اطراف که با مشکل آب درگیر هستند صادر کنیم.

وی اضافه کرد: این ربات می تواند به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر و عرض ۲ تا ۵ میلیمتر در چاه ایجاد شیار کند؛ این دستگاه مجهز به نگهدارنده خود تنظیم متناسب با قطر چاه بوده و قابل تجهیز به دوربین است. این ربات بدون ایجاد تنش در جداره، قابل تجهیز وینچ به قرقره سیم بکسل است.