یک فضاپیمای کوچک ناسا بالاخره به ماه رسید. کاوشگر ۲۵ کیلوگرمی«کپستون» وارد مدار ماه و به این ترتیب نخستین ماهواره کیوب ستی شد که به نزدیک ترین همسایه زمین رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛ به نقل از اسپیس، کپستون با انجام این مانور در یک مدار هاله ای نزدیک به یک خط راست (NRHO) که به دور ماه قرار داد، قرار می گیرد. مدار مذکور مسیری بیضی شکل است که در آینده ایستگاه فضایی Gateway ناسا نیز در آنجا قرار می گیرد.

ناسا تصمیم دارد نخستین بخش های Gateway را به فضا بفرستد. این ایستگاه ها قسمتی مهم از برنامه آرتمیس برای اکتشاف ماه در ۲۰۲۴ میلادی هستند. اما سازمان فضایی آمریکا می خواهد قبل از انجام این کار، اطلاعات بیشتری درباره NRHO به دست آورد و در همین راستا از کپستون( CAPSTONE) استفاده می کند. این ماهواره کوچک طی ماموریتی که حداقل ۶ ماه طول می کشد، ثبات مدار مذکور که قبلاً هیچ فضاپیمایی به آن سفر نکرده را می سنجد.

همچنین کسپتون برخی آزمایش های ناوبری و ارتباطی را انجام می دهد که برخی از آنها با هماهنگی مدارگرد شناسایی ناسا انجام می شود. این مدارگرد از سال ۲۰۰۹ میلادی دور ماه می چرخد.

البته در حال حاضر CAPSTONE آماده انجام فعالیت نیست با این وجود باید مسیر آن دور ماه تنظیم شود.