ساخت «آواتار۲» آنقدر پرهزینه شده که برای سوددهی باید به چهارمین یا پنجمین فیلم پرفروش تاریخ سینما بدل شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛ به نقل از ورایتی، گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که بودجه تولید فیلم دوم «آواتار» حدود ۲۵۰ میلیون دلار شده ؛ با این حال هنوز جیمز کامرون سازنده فیلم حاضر نیست آمار دقیقی ارایه کند. تنها پاسخی که کامرون داده این بوده که: لعنتی خیلی گران درآمد.

مثل این که کامرون حتی به مدیران دیزنی و استودیو قرن بیستم گفته بود که بودجه ساخت دنباله «آواتار» آنقدر بالاست که می‌تواند به بدترین مورد تجاری تاریخ سینما بدل شود. طبق برآوردهای این کارگردان فیلم باید به سومین یا چهارمین فیلم پرفروش تاریخ بدل شود تا بتواند به سوددهی برسد.

در فهرست فعلی پرفروش‌ترین فیلم‌های جهان (بدون توجه به تورم)، «آواتار» کامرون در سال ۲۰۰۹ با ۲.۹ میلیارد دلار پرفروش‌ترین فیلم جهان است. «انتقام‌جویان: پایان بازی» دیزنی با ۲.۷ میلیون دلار در جایگاه دوم قرار دارد و «تایتانیک» کامرون با ۲.۱ میلیارد دلار در جایگاه سوم قرار دارد. به این ترتیب گفته کامرون چنین معنی می‌دهد که اگر «آواتار: راه آب» بخواهد به نتیجه برسد، باید از «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» با فروش ۲.۰۷ میلیارد دلار یا «انتقام‌جویان: جنگ بی‌نهایت» با فروش ۲.۰۵ دلار پیشی بگیرد. یا به عبارتی فیلم باید بالای ۲ میلیارد دلار بفروشد.

تاکنون تنها پنج فیلم از مرز ۲ میلیارد دلار در سرتاسر جهان عبور کرده‌اند که تازه بدون توجه به تورم است. با این حال و با وجود تاثیری که پاندمی بر فروش سینماها گذاشت، فیلم‌هایی مانند «مرد عنکبوتی: راه برگشتی به خانه نیست» با فروش ۱.۹ میلیارد دلار و «تاپ گان: ماوریک» با فروش۱.۴ میلیارد دلار توانسته‌اند سود کلانی کسب کنند و می‌توان امید داشت که همین موفقیت برای «راه آب» هم رقم بخورد.

فیلم اصلی «آواتار» ۷۸۵ میلیون دلار فروش داخلی در آمریکا را ثبت کرد و بدون محاسبه تورم در جایگاه چهارم جدول فروش در گیشه‌های آمریکا قرار دارد. در جایگاه پنجم، «تاپ گان: ماوریک» با ۷۱۶ میلیون دلار فروش داخلی قرار دارد.

«آواتار: راه آب» ۱۶ دسامبر در سینماها اکران می‌شود.