بازی تیم ملی فوتبال ایران مقابل آمریکا در جام‌جهانی قطر در حالی شب گذشته در سینماهای کشور روی پرده رفت که به گفته سخنگوی «سینماداران» این اکران هیچ حاشیه‌ای به همراه نداشته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛   شب گذشته سه‌شنبه ۸ آذرماه و همزمان با برگزاری دیدار حساس تیم ملی فوتبال ایران مقابل آمریکا، سینماهای سراسر کشور میزبان تماشاگرانی بودند که ترجیح دادند این دیدار را در سالن‌های تاریک سینما و روی پرده نقره‌ای تماشا کنند.

ایده اکران دیدارهای حساس تیم ملی فوتبال در سینماها البته ایده تازه‌ای نبود اما با توجه به حساسیت‌های موجود در این دوره از بازی‌های جام‌جهانی، فرصت اجرایی شدن این ایده همزمان با دو بازی ابتدایی تیم ملی از دست رفت اما با رایزنی و پیگیری مدیران سازمان سینمایی، بالاخره این طلسم شکست و اجازه اکران زنده بازی ایران و آمریکا در سالن‌های سینمایی صادر شد.

چند نفر بازی ایران و آمریکا را در سینما دیدند؟

بلیت‌فروشی برای این دیدار از دوشنبه شب آغاز شد و براساس آمار ثبت شده در سامانه سمفا در ۲۴ ساعت، بالغ بر ۱۴ هزار قطعه بلیت به قیمت ۴۵ هزار تومان برای دیدار ایران و آمریکا به فروش رسید. در سراسر کشور ۱۰۳ سالن سینما میزبان این اکران ویژه بودند و رقم ثبت شده در گیشه آن هم ۶۰۹ میلیون تومان بوده است.

در ۲۴ ساعت، بالغ بر ۱۴ هزار قطعه بلیت به قیمت ۴۵ هزار تومان برای دیدار ایران و آمریکا به فروش رسید. در سراسر کشور ۱۰۳ سالن سینما میزبان این اکران ویژه بودند و رقم ثبت شده در گیشه آن هم ۶۰۹ میلیون تومان بوده است

این آمار در حالی برای تک سانس اکران فوتبال در سینماها ثبت شده است که طبق آمار سامانه سمفا در همین روز گذشته، انیمیشن «لوپتو» به‌عنوان پرفروش‌ترین فیلم روز از میان فیلم‌های در حال اکران، مجموع فروش ۲۸۵ میلیون تومانی را با تعداد مخاطب ۱۶ هزار نفری تجربه کرد و فیلم «بخارست» با حدود ۱۲ هزار مخاطب فروش ۲۱۳ میلیون تومانی را به نام خود ثبت کرد.

برای مقایسه تعداد مخاطبان فیلم‌های پرفروش این روزها در روز گذشته با مخاطبان تک‌سانس نمایش فوتبال، باید به این نکته توجه داشت که دیروز سه‌شنبه بود و بلیت سینماها نیم‌بها و این آمار مربوط به پرمخاطب‌ترین روز هفته است و در روزهای دیگر سینماها شرایط متفاوتی را در زمینه استقبال مخاطب تجربه می‌کنند.

محمدرضا صابری سخنگوی انجمن صنفی سینماداران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره شرایط میزبانی سینماها از اکران بازی ایران و آمریکا توضیح داد: شب گذشته شاهد استقبال بی‌نظیر مردم از برنامه اکران فوتبال در سینماها بودیم و می‌توان گفت تدبیر سازمان سینمایی در این زمینه یکی از اقدامات خوبی بود که باعث شور و نشاط مردم شد و برای سالن‌های سینمایی هم تجربه‌ای مبارک را رقم زد.

وی ادامه داد: در پردیس‌هایی مانند کوروش و ایران‌مال در همان چند ساعت ابتدایی عرضه اینترنتی بلیت، همه بلیت‌ها به فروش رسید. به‌طور مشخص در پردیس سینمایی کوروش این بازی به‌صورت همزمان در ۱۰ سالن به نمایش درآمد و این به معنای آن است که بالغ بر ۲ هزار و ۳۰۰ نفر فقط در این پردیس به تماشای پخش زنده بازی تیم‌ملی فوتبال ایران نشستند. آن هم در فضایی بسیار صمیمی و پر از شور.

شب فوتبالی سینماهای کشور چگونه گذشت؟/ کاش برده بودیم!

اکران بازی ایران و آمریکا هیچ حاشیه‌ای نداشت

صابری تأکید کرد: شکر خدا کوچک‌ترین مشکل و یا مسئله حاشیه‌ای در سالن‌های محل نمایش بازی فوتبال نداشتیم. حتی در سینمایی مانند «قدس» که در مرکز شهر قرار داشت و با ظرفیت ۷۰۰ نفره میزبان علاقه‌مندان فوتبال بود و شاید نگرانی‌هایی هم وجود داشت، ما این ریسک را پذیرفتیم و در این سالن سینما هم هیچ حاشیه‌ای نداشتیم. در سینمای «شکوفه» در میدان شهدای تهران و یا سینما «لوتوس» در منطقه نازی‌آباد هم با همین شرایط بازی روی پرده رفت. در پردیس «هروی سنتر» در منطقه پاسداران هم برنامه اکران به بهترین شکل اتفاق افتاد. این‌ها همه سینماهایی است که مدیریت آن‌ها را بنده برعهده دارم و با اطلاع گزارش می‌کنم که هیچ موردی از حواشی نداشتیم. با دیگر دوستان سینمادار هم در میانه دو نیمه صحبت می‌کردیم که آن‌ها هم از شرایط میزبانی به‌طور کامل رضایت داشتند.

این حرکت به‌رغم ریسکی که داشت، حرکت بجایی بود. گاهی همین ریسک‌پذیری‌ها منجر به رقم خوردن اتفاقات خوب می‌شود. ما مطمئن بودیم که حضور مردم در سالن‌های سینمایی منجر به حاشیه نخواهد شد

صابری تأکید کرد: این حرکت به‌رغم ریسکی که داشت، حرکت بجایی بود. گاهی همین ریسک‌پذیری‌ها منجر به رقم خوردن اتفاقات خوب می‌شود. ما مطمئن بودیم که حضور مردم در سالن‌های سینمایی منجر به حاشیه نخواهد شد. استقبال از این برنامه هم خوب بود، هر چند دیر اطلاع‌رسانی شد و زمان برای فروش بلیت کم بود. ای کاش این دیدار با برد ایران به پایان می‌رسید تا شیرینی این تجربه برای همه ما چند برابر می‌شد.

درآمد بلیت‌فروشی اکران فوتبال به چه کسی می‌رسد؟

سخنگوی انجمن سینماداران در پاسخ به این پرسش که عایدی فروش بلیت‌های اکران بازی فوتبال به چه کسانی می‌رسد هم توضیح داد: اگر ما ظرفیتی را از اکران فیلم‌های روی پرده می‌گرفتیم و سانس نمایش آن فیلم را به اکران فوتبال اختصاص می‌دادیم، حق طبیعی صاحبان آثار بود که ما درصدی از فروش را به آن‌ها اختصاص دهیم اما این بازی در سانس فوق‌العاده سینماها اکران شد و تداخلی با برنامه معمول نمایش فیلم‌ها نداشت. به همین دلیل تمامی عایدی فروش بلیت‌های این اکران به سینماداران تعلق خواهد گرفت.

وی در عین حال تأکید کرد: به این نکته هم توجه داشته باشید که سینماداران، با توجه به ریسک و حساسیت بالایی که این اکران داشت، حداکثر نیروی انسانی و پرسنل خود را به کار گرفتند تا بتوانند به‌دور از هر گونه حاشیه‌ای میزبان مردم باشند. تمهیدات بسیاری اندیشیده شد تا حال مردم خوب باشد و بدون نگرانی به تماشای فوتبال بنشینند.

صابری با اشاره به اینکه در زمینه پرداخت حق‌پخش به صداوسیما و چالش‌هایی که در سال‌های قبل در این زمینه میان سینماداران و تلویزیون وجود داشت هم گفت: همه این مسائل حل شد. دیشب همه پای کار بودند و شاهد یک انسجام ملی بودیم تا این اتفاق به بهترین شکل اتفاق بیفتد.

وی در پایان یادآور شد: واقعیت این است که شرایط سینماداران از این بدتر نمی‌شود و ما نزدیک به سه ماه است، وضعیتی را تجربه می‌کنیم که حتی در دوران کرونا هم تجربه نکرده بودیم. در آن دوران این اندازه وضعیت فروش فیلم‌ها بد نبود. متأسفانه صاحبان آثار هم راضی به اکران فیلم‌های خود نمی‌شوند. در پردیس‌های چندسالنه، تقریباً نصف سالن‌ها تعطیل است، چراکه فیلمی برای اکران وجود ندارد. امیدواریم اتفاق دیشب باعث اعتماد مجدد مخاطبان به سالن‌های سینما شود تا بتوانیم شاهد حضور بیشتر آن‌ها در اکران فیلم‌های روی پرده هم باشیم.