ستاد توسعه فناوری نانو اعلام کرد: تا پایان آبان ماه ۱۴۰۱ گواهی نانومقیاس به ۱۳۷۶ محصول و تجهیز نانو اعطا شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛  به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، بررسی آمار منتشر شده توسط پایگاه اطلاع‌رسانی محصولات فناوری‌ نانو ایران نشان می‌دهد که تا پایان آبان‌ماه ۱۴۰۱ در مجموع ۱۳۷۶ گواهی‌ نانومقیاس به محصولات و تجهیزات ساخت داخل اعطا شده است.

بر این اساس، حوزه «حمل و نقل» با ۲۷ درصد بیشترین سهم را در میان حوزه‌های صنعتی دارای گواهی نانومقیاس دارد. پس از آن، «مواد اولیه» با ۲۴ درصد، «عمران و ساختمان» با ۱۱ درصد، «دارو بهداشت و سلامت» با ۹ درصد و «انرژی، نفت و صنایع وابسته» با ۷ درصد قرار دارند.

تا پایان آبان‌ماه سال ۱۴۰۱، ۳۳۵ شرکت در حوزه فناوری‌ نانو فعالیت داشته‌اند که این شرکت‌ها ۱۱۴۰ محصول نانو و ۲۳۶ تجهیز نانو را تولید و به بازار عرضه کرده‌اند.

در مجموع فناوری‌ نانو در بیش از ۱۵ حوزه صنعتی وارد شده که محصولات این صنایع تاکنون به ۴۵ کشور جهان صادر شده است. آمار کل محصولات دارای گواهی نانومقیاس از سال ۱۳۸۷ تاکنون روند رو به افزایش داشته است و در این میان محصولات نانومقیاس سهم بیشتری نسبت به تجهیزات نانومقیاس دارد. تا پیش از سال ۱۳۹۴، تعداد تجهیزات نانومقیاس بیشتر از محصولات نانومقیاس در کشور بود که از این سال، محصولات نانویی گوی سبقت را از تجهیزات نانومقیاس ربوده و با شیب قابل توجهی پیشی گرفت.

ستاد توسعه فناوری‌ نانو در راستای ایجاد شفافیت بازار محصولات نانو و به‌ تبع آن ارتقای کیفی این محصولات و افزایش اعتماد مصرف‌کنندگان و نهایتا توسعه بازار مواد و محصولات نانو به محصولات حوزه‌ فناوری‌ نانو تاییدیه نانومقیاس اعطا می‌کند.

این فرآیند از طریق واحد ارزیابی موسسه خدمات فناوری تا بازار (کریدور) انجام می‌شود.گواهینامه نانومقیاس با اعتبار یک‌ساله صادر شده و قابل تمدید است. همچنین در طول مدت اعتبار جهت اطمینان از ثبات مقیاس و خواص محصول تولیدکننده، بازرسی‌های دوره‌ای از شرکت انجام می‌شود.