به گفته منابع آگاه، ایالات متحده آمریکا توافقنامه ای با هلند و ژاپن امضا کرده تا صادرات برخی تراشه های پیشرفته به چین را محدود کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛ به نقل از رویترز، این توافقنامه در حقیقت امتداد برخی کنترل های صادراتی است که آمریکا در اکتبر ۲۰۲۲ میلادی برای شرکت ها در دو کشور هم پیمان خود مانند ASML Holding، Nikon Corp و توکیو الکترون وضع کرد.

مقامات هلند و ژاپن در واشنگتن مشغول مذاکره درباره طیف وسیع تری از موضوعات به رهبری جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید هستند.

جان کربی سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید چندی پیش اعلام کرده بود مقامات مشغول مذاکره درباره موضوعاتی مهم برای هر ۳ طرف هستند. او به خبرنگاران گفت: به طور حتم ایمنی و امنیت فناوری های نوظهور در برنامه مذاکرات ما است.

به گفته یک منبع آگاه از مذاکرات محدودیت های صادراتی تولید کنندگان تجهیزات نیمه رسانا به چین نیز یکی از موضوعات مذاکرات سه جانبه مذکور بوده است.

وادار کردن هلند و ژاپن به وضع قوانین صادراتی سختگیرانه تر یک برتری دیپلماتیک برای دولت جو بایدن به حساب می آید.

دولت آمریکا در اکتبر ۲۰۲۲ میلادی محدودیت های وسیعی بر دسترسی چین به فناوری تراشه های آمریکایی وضع کرد تا سرعت پیشرفت های فناوری و نظامی این کشور را کندتر کند.