محققان یک شرکت دانش بنیان موفق شدند دستگاه اندازه گیری الیاف خوراک دام و طیور را ارزان تر از نمونه خارجی تولید کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛ سید رضا محمدی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان تولید کننده تجهیزات تخصص حوزه خوراک دام، طیور، کشاورزی و صنایع غذایی گفت: در این شرکت محصولات مختلفی مانند کجلدال تقطیر، کجلدال هضم، جک اسکرابر، سوکسوله تمام اتوماتیک و انالایزر فیبر به تولید می رسد.

وی با بیان اینکه آنالایزر فیبر یکی از محصولات این شرکت است، گفت: با کمک این دستگاه می توان با دقت و سرعت بالا بخش های الیاف خوراکی دام و طیور را اندازه گیری کرد.

وی با بیان اینکه همچنین این دستگاه برای اندازه گیری الیاف خوراکی انسان نیز قابل استفاده است، گفت: این دستگاه جهت تعیین دقیق اجزای فیبری خوراک همچون سلولز، همی سلولز و لیگنین کاربرد دارد.

به گفته مدیرعامل شرکت، این دستگاه به اپراتور این امکان را می دهد که ۲۱ نمونه به صورت همزمان مورد بررسی قرار بگیرند که همین خطا در آزمایشات را به حداقل می رساند.

وی با تاکید بر اینکه در این شرکت تجهیزات کاملا بومی هستند، عنوان کرد: استهلاک پایین و نتایج دقیق، مجهز به شیر تخلیه ضربه ای ضد اسید، خنک کننده بدون نیاز به آب، المنت کم مصرف، تایمر دیجیتال، سیستم کنترل حرارت دیجیتال، کاهش هزینه در آزمایشات از مزایای این دستگاه به شمار می روند.

وی خاطر نشان کرد: استخراج و اندازه گیری فیبر خام، تعیین فیبر و الیاف در شوینده های خنثی و اسیدی از دیگر ویژگی های این محصول به شمار می روند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تولید کننده تجهیزات خوراک دام، طیور، کشاورزی و صنایع غذایی تاکید کرد: مشابه این دستگاه محدود است و تاکنون در ۵۰۰ مرکز دولتی و واحدهای مربوط به صنایع غذایی نصب شده است.

محمدی با اشاره به قیمت نمونه خارجی گفت: قیمت این محصول یک پنجم نمونه خارجی است و این موضوع صرفه جویی ارزی زیادی را به همراه دارد.

وی گفت: دستگاه کجلدال هضم دستگاه دیگر تولید شده در این شرکت است که خوراک دام و طیور را می توان به واسطه آن مورد ارزیابی قرار داد؛ همچنین دستگاه جک اسکرابر ساخته شده در شرکت به این کجلدال متصل می شود که می توان با آنها آزمایشات را به راحتی بدون نیاز به کود شیمیایی انجام داد.