تصاویر ماهواره ای وب سایت رصد خانه زمین ناسا (Nasa Earth Observatory) نشان دهنده مقیاس  ویرانی است که زلزله در ترکیه و سوریه به وجود آورده که در نتیجه آن بیش از ۲۰ هزار نفر کشته شده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری؛ به نقل از سی بی اس نیوز، رصدخانه زمین ناسا یک وب سایت آنلاین متعلق به ناسا است که از منابع مهم تصاویر ماهواره ای و دیگر اطلاعات علمی در زمینه آب و هوا، اقلیم شناسی و محیط زیست به حساب می آید.

تصاویر ماهواره ای ناسا از زمین لرزه ترکیه و سوریه

در ششم فوریه زلزله هایی به وسعت ۷.۸ و ۷.۵ جنوب ترکیه و غرب سوریه را لرزاندند. به گفته اریک فیلدینگ یکی از ژئوفیزیکدانان مرکز JPL ناسا این زلزله ها چنان وسیع و قدرتمند بوده اند که خساراتی شبیه زلزله ساله ۱۹۰۶ ایجاد کردند که به ویرانی سانفرانسیکو آمریکا منجر شد.

فیلدینگ در این باره می گوید:حتی این زلزله ها سطح زمین را شکاف داده اند.

تخمین زده می شود هزاران ساختمان فرو ریخته اند و تیم های نجات و جستجو مشغول فعالیت هستند اما شرایط مختلف از جمله آب وهوای سرد و چالش های زیرساختی کار آنها را سخت کرده است.

در همین راستا تصاویری که ناسا منتشر کرده خسارت به ۳ شهر ترکیه را نشان می دهد. پیکسل های به رنگ قرمز تیره احتمالا مناطقی هستند که ساختمان ها، خانه ها و زیرساخت خسارت زیادی دیده اند اما نقاط نارنجی و زرد خسارت کمتری دیده اند.

به گفته رصدخانه زمین ناسا هر پیکسل نشان دهنده فضایی حدود ۳۰ متر و به اندازه تقریبی یک زمین بیس بال است.

طبق این تصاویر پیکسل های سرخ در کنار پیکسل های نارنجی و زرد دیده می شوند. هنگامیکه روی نقشه زوم می شود، می توان خسارات به کشور را با دقت بیشتری دید. این داده ها به طور مداوم آپدیت می شوند.

نقشه های مذکور با استفاده از رادار ماهواره تهیه شده است. این رادار حسگری است که پالس های مایکروویو را به سمت سطح زمین می فرستد، سپس به بازتاب آن امواج گوش می دهد تا از چشم انداز نقشه برداری کند.

نقشه چشم انداز شامل ساختمان ها نیز می شود.محققان این رصدخانه، داده های ۸ فوریه یعنی ۲ روز پس از زمین لرزه ها را با داده های جمع آوری شده در آوریل ۲۰۲۱و آوریل ۲۰۲۲ مقایسه کردند و تغییرات را برای شناسایی مناطق آسیب دیده ردیابی کردند.